Pamiętajmy o ofiarach totalitaryzmów

23 sierpnia przypada Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Reżymów Totalitarnych.

Reklama

W rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow obchodzony jest 23 sierpnia w Europie Dzień Pamięci o Ofiarach Reżymów Totalitarnych. W Lublanie Mszę z tej okazji odprawił nuncjusz apostolski w Słowenii abp Juliusz Janusz.

„My, chrześcijanie, postanowiliśmy uczcić ten dzień, gromadząc się w kościele. Wierzymy bowiem, że tylko łaska i miłość Boga mogą nam pomóc zrozumieć nasze cierpienie i ofiarę tak wielu milionów ludzi, którzy oddali życie, broniąc wolności, demokracji, religii i godności każdej istoty ludzkiej. Wiara w Boga może przemienić nasze historyczne doświadczenia w relacje w pełni ludzkie, aby przezwyciężyć nienawiść i budować nowe społeczeństwo, w którym więzi międzyludzkie opierają się na pojednaniu” – powiedział dyplomata papieski.

W tym kontekście podzielił się polskim doświadczeniem pojednania z Niemcami. Przypomniał odważny gest polskich biskupów, którzy z okazji obchodów tysiąclecia chrztu Polski wyszli z inicjatywą przebaczenia. Ten gest otworzył drogę do normalizacji stosunków wzajemnych, a swe uwieńczenie znalazł w wyzwoleniu spod komunizmu pod duchowym przewodnictwem Jana Pawła II – zauważył abp Janusz.

Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Reżymów Totalitarnych jest obchodzony od 2009, gdy 23 sierpnia wypadła 70. rocznica podpisania przez ministrów spraw zagranicznych: Niemiec - Joachima von Ribbentropa i ZSRR - Wiaczesława Mołotowa osławionego paktu, który wkrótce przyczynił się do wybuchu wojny i do podziału Polski przez te dwa kraje. Z inicjatywą ustanowienia takiego Dnia wystąpił rok wcześniej Parlament Europejski, przy czym początkowo był to Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Stalinizmu i Nazizmu, znany również jako Międzynarodowy Dzień Czarnej Wstążki. Obecną nazwę nosi on od 2011 roku.

W tym kształcie po raz pierwszy obchodzono go centralnie 23 sierpnia 2011 w Muzeum Powstania Warszawskiego w stolicy Polski. Zebrani tam ministrowie sprawiedliwości z krajów naszego kontynentu podpisali „Deklarację Warszawską” w sprawie podtrzymywania w pamięci Europejczyków zbrodniczych skutków działań tych reżymów.

Dokument ten wzywa też organy Unii Europejskiej do wspierania - również przez wykorzystywanie programów finansowych - tych działań organizacji pozarządowych, w tym organizacji objętych Partnerstwem Wschodnim, które aktywnie angażują się w badania i gromadzenie dokumentacji związanej ze zbrodniami popełnionymi przez reżymy totalitarne. Ponadto Deklaracja wzywa do szerzenia wiedzy historycznej o tych zbrodniach.

W ub.roku miejscem centralnych obchodów był Budapeszt.

Święto ma być uczczeniem - w godny i bezstronny sposób - pamięci ofiar wszystkich reżymów totalitarnych i autorytarnych. Obchody Dnia mają na celu upamiętnienie ofiar masowych deportacji i eksterminacji w czasach stalinizmu i nazizmu, a jednocześnie ściślejsze zakorzenienie demokracji oraz wzmocnienie pokoju i stabilizacji naszego kontynentu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama