Abp Henryk Hoser podtrzymał swoją decyzję o usunięciu ks. Wojciecha Lemańskiego z urzędu proboszcza parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy. Odpowiedź ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej upublicznił we wtorek ks. Wojciech Lemański na swojej stronie internetowej.
Pismo abp. Hosera jest odpowiedzią na wniosek księdza o zmianę dekretu. "Teraz czas na rekurs wobec tego dekretu do Kongregacji Do Spraw Duchowieństwa w Stolicy Apostolskiej" - napisał ks. Lemański.
Pismo, które publikujemy, nosi datę 5 sierpnia:
Wielebny Księże,
Zapoznałem się z Wnioskiem o odwołanie dekretu nr 1646/AP2013 o usunięciu z urzędu proboszcza parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy, złożonym przez Księdza w obecności zaproszonych przez siebie kamer telewizyjnych dnia 12 lipca 2013 w siedzibie Kurii Warszawsko-Praskiej.
Stwierdzam, że powtarza Ksiądz w nim zarzuty znane z poprzednicy pism, jakoby dekret był "obarczony wadami formalnymi i oparty na wadliwych podstawach faktycznych i prawnych". Sprawę przejrzenia akt sprawy wyjaśniłem wystarczająco w piśmie nr 1641/BD/2013 z 4 lipca 2013, z czym nadal Ksiądz polemizuje. Zbiór przedstawionych dokumentów jest wyodrębniony i pozostaje dostępny dla wszystkich upoważnionych osób. Stanowi on podstawę powziętej przez mnie decyzji i zawiera dostateczny materiał uzasadniający dekret usunięcia Księdza z urzędu proboszcza parafii w Jasienicy w trybie kan. 1745 paragraf 3 KPK.
Powoływanie się na kan. 1353 KPK jest nietrafne, gdyż procedura usunięcia z urzędu proboszcza nie jest karą, lecz postępowaniem administracyjnym przewidzianym z paragrafu 1 kan. 1747 KPK. Parafia pozostaje wakująca de iure i dlatego "usunięty proboszcz powinien się powstrzymać od wykonywania zadań proboszcza".
W swoim wniosku z dnia 12 lipca br. ucieka się Ksiądz jak zwykle do ekwilibrystyki formalnej, i co jest dodatkowym uzasadnieniem dekretu, nie dostrzega Ksiądz żadnych istotnych i merytorycznych powodów usunięcia Księdza z urzędu proboszcza.
Nieskuteczne przekazanie parafii Jasienica w dniu 15 lipca oraz atmosfera buntu i pogardy wobec władzy kościelnej, którą zaszczepił Ksiądz w swych wiernych potwierdzają słuszność podjętych decyzji.
Główną przesłankę pkt. 1 kan. 1741 KPK wymaganą do usunięcia proboszcza: "sposób postępowania, którzy przynosi kościelnej wspólnocie poważną szkodę lub zamieszanie" uważam za aż nadto udowodnioną w Księdza przypadku.
Niniejszym w pełni podtrzymuję mój dekret nr 1646/AP/2013 wydany 5 lipca 2013 o administracyjnym usunięciu Księdza z urzędu proboszcza parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy.
abp Henryk Hoser
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.