- Dialog między pokoleniami jest skarbem, który należy zachowywać i strzec - stwierdził papież Franciszek w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański odmawianą z balkonu pałacu św. Joachima, oficjalnej rezydencji arcybiskupa Rio de Janeiro.
Na balkonie - jak w Watykanie - wywieszono wielki czerwony dywan z herbem papieskim. Na placu pod pałacem zgromadziło się kilkanaście tysięcy ludzi, zarówno mieszkańców miasta jak i uczestników XXVIII Światowego Dnia Młodzieży.
Ojciec Święty podkreślił znaczenie modlitwy Anioł Pański, przypominającej wiernym o Wcieleniu Chrystusa i zaapelował o jej odmawianie. Nawiązał do obchodzonego dziś w Kościele wspomnienia rodziców Najświętszej Maryi Panny, a dziadków Jezusa, świętych Joachima i Anny. W tym kontekście wskazał na wielką wartość rodziny, jako uprzywilejowanego miejsca przekazywania wiary. Zauważył, że w Brazylii i wielu innych krajach jest dziś obchodzone święto dziadków.
Franciszek uwypuklił rolę spotkania i dialogu między pokoleniami. - Dzieci i osoby starsze budują przyszłość narodów; dzieci bo będą kontynuować historię, osoby starsze, ponieważ przekazują doświadczenie i mądrość życia. Ta relacja, ten dialog między pokoleniami jest skarbem, który należy zachowywać i umacniać! Podczas tego Dnia Młodzieży ludzie młodzi chcą pozdrowić dziadków. Pozdrawiają ich z wielką miłością i dziękują im za świadectwo mądrości, które nam nieustannie dają - stwierdził papież. Słowa te przyjęto owacją, na którą Franciszek odpowiedział, mówiąc: „Pozdrawiamy dziadków!”.
Na balkonie towarzyszyli mu arcybiskup Rio de Janeiro, Orani Tempesta i 13 wolontariuszy ŚDM, z którymi Ojciec Święty się przywitał. Był też m.in. sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone.
Tekst papieskiego rozważania na następnej stronie.
„Chrześcijanie, mimo trudności, są integralną częścią społeczeństw Bliskiego Wschodu".
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.