Na Światowy Dzień Młodzieży pojechała również 170-osobowa grupa młodzieży z Irlandii.
Około 800 młodych katolików z Wielkiej Brytanii jedzie na Światowe Dni Młodzieży. Pielgrzymi reprezentują diecezje Westminster, East Anglia, Brimingam, Liverpool, Aberdeen oraz Uniwersytet Londyński, organizację charytatywną Cafod i Drogę Neokatechumenalną. Wraz z młodzieżą pojedzie do Rio pięciu biskupów. Wśród pielgrzymów jest też grupa osób odpowiedzialnych za obsługę mediów społecznościowych, czyli prowadzenie bloga oraz profili na Twitterze i Facebooku. Odpowiadając na apel Papieża Franciszka mają oni być dla swoich krajowych wspólnot i rówieśników ambasadorami i łącznikami z młodymi z całego świata zgromadzonymi w Rio.
„Jestem szczęśliwy, gdy widzę, że tak wielu młodych ludzi z diecezji będzie świętowało w Brazylii Światowy Dzień Młodzieży. Ta pielgrzymka to doskonała droga do odkrywania, umacniania i szerzenia wiary” – powiedział abp Vincent Nichols z Westminsteru.
„Nie mogę się doczekać tego spotkania, kiedy będę mogła wraz z ludźmi z całego świata świętować nasza wiarę. Ogromnie cieszę się też na spotkanie z Papieżem Franciszkiem na Copacabanie” – mówiła z kolei Rebecca Wall, jedna z uczestniczek pielgrzymki do Rio.
Na Światowy Dzień Młodzieży pojechała również 170-osobowa grupa młodzieży z Irlandii. „Dla pielgrzymów będzie to okazja do zobaczenia ogromu pracy, jaki wykonują irlandzcy misjonarze, a także do kontynuacji ich dzieła. Będzie to również szansa na spotkanie z Papieżem i ogromną rzeszą młodzieży z różnych zakątków globu, by głosić ewangeliczne orędzie nadziei całemu światu” – powiedział bp Donal McKeown z Down tuż przed wylotem do Brazylii.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.