Noworodek zawinięty w biały ręcznik trafił 30 czerwca do Okna Życia w Zamościu.
Okno Życia w Zamościu istnieje od 5 czerwca 2009 roku w Klasztorze Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi. Jak mówi ks. Wiesław Banaś – dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej jest to pierwsze dziecko zostawione w tym Oknie Życia.
Okna Życia nie są alternatywą dla dotychczasowych możliwości zostawienia dziecka w szpitalu po porodzie lub skrócenia drogi adopcji. Okno jest alternatywą dla porzucenia noworodka na śmietniku i pozbawienia go opieki.
- Ta akcja ma za cel i zadanie ratować życie ludzkie. Dobrze byłoby śledzić losy tych dzieci. Być może kiedyś wyrosną w nich lekarze, profesorowie, naukowcy, którzy w sposób szczególny będą ratować innych ludzi – podkreśla ks. Marian Subocz dyrektor Caritas Polska.
W marcu 2013 roku minęło 7 lat od utworzenia pierwszego "Okna Życia" w archidiecezji krakowskiej. Okno to miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Obecnie w całym kraju jest 51 takich okien, a ich otwarcie najczęściej następuje 25 marca - w święto Zwiastowania Pańskiego, gdy w Polsce obchodzony jest Dzień Świętości Życia.
Prawie wszystkie duże miasta mają miejsce, gdzie zdesperowana matka może zostawić noworodka. Matki, które ukrywają ciążę i nie chcą rodzić w szpitalu, mogą zostawić dziecko w bezpiecznym miejscu.
Do tej pory w Oknach Życia pozostawiono 63 niemowląt. W Warszawie w „Oknie” znalazło schronienie 13 dzieci; w diecezji ełckiej ośmioro (w Ełku – 6; w Giżycku – 2); w Rzeszowie, Legnicy i Gliwicach – pozostawiono po jednym noworodku. Dwóch chłopców oddano w Oknie Życia w Piotrkowie Trybunalskim, Poznaniu i Łodzi, dwoje noworodków oddano w Szczecinie. W Krakowie, gdzie „okno” działa najdłużej – szesnaścioro. W 2012 roku oddano piątkę dzieci – w Poznaniu, Radomiu, Legnicy, Krakowie i Borowej Wsi na Śląsku. W 2013 roku w "oknach" znaleziono kilkoro dzieci – m.in. w nocy 7 maja w Warszawie przy ul. Hożej, 8 maja w Zielonej Górze oraz 28 czerwca w Gdańsku. Ostatnim dzieckiem była jednodniowa dziewczynka znaleziona w Oknie Życia w Zamościu 31 czerwca.
Pierwsze Okno Życia założyła w 1999 r. niemiecka pastorka Gabriele Stangl jako reakcję na dramatyczne wyznanie kobiety, która urodziła dziecko poczęte przez gwałt. W Polsce pierwsze Okno zostało otwarte w 2006 r. w Krakowie. W ciągu sześciu lat w całym kraju otwarto blisko 50 takich Okien, w których pozostawiono około pięćdziesięciorga dzieci. Prawie wszystkie trafiły już do rodzin adopcyjnych. Jedna z historii zakończyła się nietypowo: 18-letnia matka oraz babka pozostawionej w Kielcach czterotygodniowej dziewczynki, zmieniły decyzję i zgłosiły się po dziecko.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.