Zła samotność księży

O konieczności obrony przez „złą samotnością”, potrzebie posiadania poczucia humoru i zachowaniu „równowagi serca” - mówił bp Piotr Libera do księży z diecezji płockiej, którzy obchodzą jubileusz 40-lecia kapłaństwa.

Rocznicowe spotkanie odbyło się 10 czerwca w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku.

„Brońcie się bracia przed «złą samotnością». Jest to taki rodzaj samotności, który rodzi się ze zmęczenia - zmęczenia koniecznością ciągłego przewodniczenia czemuś, zmęczenia bezsilnością w docieraniu do ludzi, tysiącami spraw do załatwienia. Zaczyna nam wtedy brakować nie tylko czasu, ale wielkoduszności i zostajemy coraz bardziej sami. Ojciec Jacek Salij napisał gdzieś, że ta zła samotność polega nie tyle na tym, że ja swój ciężar dźwigam sam, ile raczej na tym, że dźwigam tylko swój ciężar” - cytował bp Libera.

Przekonywał księży jubilatów, że nie zaszkodzi też mieć coraz więcej poczucia humoru oraz starać się zachowywać „równowagę serca”. Ułatwi to wzajemne kontakty z innymi księżmi i parafianami oraz zapobiegnie „nadwerężaniu sił fizycznych”. Hierarcha podkreślał, że warto, po przemierzeniu w kapłaństwie czterdziestu lat, zachować „pokorne poczucie wartości swojej posługi”.

„Gdy patrzę na listę waszego rocznika, bez żadnego trudu dostrzegam, że większość z was jest proboszczami wielkich, znaczących parafii w naszej diecezji, kilku przewodzi rozległym dekanatom, niemal wszyscy zbudowali kościoły, każdy z was odprawił w swoim dotychczasowym życiu ponad 15 tys. Mszy św., wyspowiadał kilkaset tysięcy osób...” - powiedział biskup płocki.

Dodał, że to oczywiste, iż wraz z upływem lat jest się szybciej zmęczonym, dotykają choroby, coraz więcej jest też cierpień ducha. To wszystko dzieje się jednak, aby można było „lepiej zrozumieć cierpienia innych, doznawać większej pociechy od Chrystusa, potrafić dzielić się tą pociechą”.

Rocznicowe spotkanie odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Mszy św. z udziałem ośmiu księży jubilatów (jeden był nieobecny z powodów zdrowotnych, również jeden już nie żyje) w kaplicy św. Stanisława Kostki przewodniczył bp Piotr Libera.

W imieniu jubilatów za przewodniczenie uroczystości dziękował biskupowi płockiemu ks. Marian Mech, obecnie emeryt. W imieniu wszystkich księży jubilatów zapewniał o wierności biskupowi i Kościołowi płockiemu. Słowa podziękowań skierował także pod adresem opiekuna kursu ks. inf. dr. Tadeusza Rutowskiego, za to, że towarzyszy swoim podopiecznym przez 40 lat ich kapłaństwa.

Obchodzący jubileusz księża zostali otrzymali święcenia kapłańskie 40 lat temu, z rąk bp. Bogdana Sikorskiego. W tym gronie są przede wszystkim proboszczowie parafii, niektórzy pełnili bądź nadal pełnią różne rodzaju funkcje w diecezji i w instytucjach diecezjalnych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SAMOTNOŚĆ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10