Msza św. z okazji pierwszej rocznicy wyboru papieża Leona XIV z udziałem Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się 7 maja w kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Liturgii będzie przewodniczył nuncjusz apostolski abp Antonio Guido Filipazzi.
Rok temu, 8 maja 2025 r. na Stolicę Piotrową został wybrany kardynał Robert Prevost z USA, który przyjął imię Leona XIV. Wiadomość o jego wyborze ogłosił po godz. 19, z balkonu bazyliki Świętego Piotra, kardynał protodiakon Dominique Mamberti. Wybór przyjęto entuzjastycznymi okrzykami.
Z okazji pierwszej rocznicy wyboru papieża, 7 maja o godz. 17.00 odbędzie się msza św. z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski, w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Eucharystii będzie przewodniczył nuncjusz apostolski abp Antonio Guido Filipazzi zaś homilię wygłosi przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda SAC.
Papież Leon XIV w pierwszych słowach, skierowanych do dziesiątków tysięcy wiernych, z balkonu bazylki Świętego Piotra powiedział: "Niech pokój będzie z wami wszystkimi?". Wśród aplauzu mówił, że Kościół ma być otwarty, dla wszystkich i służyć jako pomost dialogu.
Zaznaczył, że "zło nie przeważy".
Wezwał także wszystkich do budowania w pokoju mostów dialogu i spotkania.
- Chciałbym, żeby pozdrowienie pokoju trafiło do naszych serc, by dotarło do waszych rodzin, do wszystkich osób, gdziekolwiek są, do wszystkich narodów, na całą Ziemię. Niech pokój będzie z wami - powiedział wówczas pochodzący z USA papież.
Dodał: "To jest pokój Chrystusa zmartwychwstałego, pokój bezbronny i taki, który rozbraja, pokorny i wytrwały. Pochodzi od Boga, który kocha nas wszystkich, bezwarunkowo".
Wśród 13 poprzednich papieży noszących imię Leon był m.in. pierwszy w historii biskup Rzymu określany mianem "wielkiego", a także twórca katolickiej nauki społecznej. Za czasów imienników nowego papieża doszło też to schizmy wschodniej i reformacja.
Jaką będzie udzielenie święceń biskupich bez mandatu papieskiego.