O pewnych aspektach naukowych i prawnych ochrony życia człowieka traktuje opublikowany 29 kwietnia komunikat Konferencji Episkopatu Meksyku.
O tym jak wielką wagę przykładają hierarchowie do tej kwestii niech świadczy fakt, że jest to już drugi oficjalny dokument biskupów tego kraju wydany w ciągu jednego tygodnia, a dotyczący tej samej sprawy. Ma to związek z planowanym na najbliższe dni posiedzeniem Sądu Najwyższego, mającego rozważyć konstytucyjne kontrowersje co do decyzji stanowych odnośnie do uznania prawa do życia od chwili poczęcia.
Biskupi przypominają, że z punktu widzenia nauk biologicznych moment poczęcia czyli zapłodnienia jest początkiem życia człowieka. W tej bowiem chwili rozpoczyna się proces, który jeśli nie zostanie naturalnie lub sztucznie przerwany, prowadzi bezpośrednio do narodzin człowieka. „I chociaż życie to rozwija się w łonie matki, to jednak posiada własny, specyficzny dla człowieka, kod genetyczny. Jest to więc nowa istota ludzka, różna od życia matki” – przypominają hierarchowie.
Episkopat podkreśla, że meksykańska konstytucja stoi na straży ochrony życia i jest zgodna z międzynarodowymi normami ochrony praw człowieka. Przypomina także, że Meksyk ratyfikował inne ważne dokumenty międzynarodowe dotyczące tej kwestii, jak Konwencję Praw Dziecka czy Amerykańską Konwencję Praw Człowieka. Wobec tego nie ma najmniejszej wątpliwości, że „państwo ma obowiązek uznać i chronić życie ludzkie od poczęcia; dlatego też nie można zakazać tak w żadnym stanie, jak też i w całej federacji, uznania i ochrony życia od tego właśnie momentu” – podkreślają z mocą meksykańscy hierarchowie.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.