Sobór był naprawdę powszechny

Kard. Sandri o wkładzie katolickich Kościołów wschodnich w Vaticanum II

Biskupi wschodnich Kościołów katolickich wnieśli poważny wkład w obrady Soboru Watykańskiego II, który też silnie podkreślił godność i misję katolików obrządków wschodnich. Zwrócił na to uwagę prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, inaugurując wczoraj w Papieskim Kolegium Rumuńskim cykl konferencji z okazji Roku Wiary, zorganizowany wspólnie z ambasadą Rumunii przy Stolicy Apostolskiej. Kard. Leonardo Sandri mówił o Soborze i wschodnich katolikach.

Szef odpowiedzialnej za nich watykańskiej dykasterii przypomniał, że w Soborze na ponad 2 tys. biskupów obrządku łacińskiego brało udział prawie dwustu hierarchów wschodnich. Wnieśli oni szczególny wkład w soborowe dekrety o Kościołach wschodnich katolickich i o ekumenizmie. Wielu dało osobiste świadectwa, jak np. ukraiński kardynał Josyf Slipyj, więzień sowieckich łagrów. Reprezentowali też poniekąd prawosławnych, którzy nie zabierali na Soborze głosu, tylko mieli swoich obserwatorów. „Mówiliście w naszym imieniu” – powiedział duchowy zwierzchnik prawosławia Atenagoras melchickiemu patriarsze Maksimosowi IV.

Sobór Watykański II – zauważył kard. Sandri – przyznał katolickim Kościołom wschodnim równą godność z obrządkiem łacińskim oraz prawo i obowiązek kierowania się własną dyscypliną kanoniczną. Powierzył im też misję ekumenicznej pracy na rzecz jedności wszystkich chrześcijan. Wśród owoców Soboru argentyński purpurat z Kurii Rzymskiej przypomniał podróż apostolską Jana Pawła II do zamieszkiwanej w większości przez prawosławnych Rumunii.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11