Jeszcze w styczniu tego roku obecny prezydent zapowiadał zmiany w prawie dotyczącym dyplomów katolickich uczelni wyższych
Rząd francuski potwierdził porozumienie ze Stolicą Apostolską w kwestii uznania stopni i dyplomów naukowych nadawanych przez uniwersytety katolickie. Jak podał katolicki dziennik La Croix, ostatnie spotkanie przedstawicieli rządu i strony kościelnej przebiegło w dobrej atmosferze, w przeciwieństwie do poprzednich, gdzie pojawiło się szereg sprzeczności.
W grudniu ubiegłego roku obrońcy laickości Francji złożyli wniosek do prezydenta o anulowanie umowy z 18 grudnia 2008 r. z Watykanem. W czasie kampanii wyborczej François Hollande składał bowiem obietnice uchylenia dekretu Nicolasa Sarkozy’ego w tej sprawie, który miał rzekomo podważać podstawy francuskiego prawa.
Oprócz konkretnych kwestii, jak warunki możliwości pracy kapelanów czy uznanie dyplomów uczelni katolickich, w czasie spotkania grupy rządowo-kościelnej omówiono także pewne kwestie bioetyczne, zwłaszcza dotyczące końca życia.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.