Ich celem jest m.in. ukazanie na nowo piękna tego typowo polskiego nabożeństwa.
Intencją organizatorów jest także, aby nabożeństwo to nie stało się tylko koncertem znanych i cenionych muzyków, ale by ukazało na nowo fenomen polskiej pobożności pasyjnej.
Podczas III edycji Akademickich Gorzkich Żali każdy wierny będzie mógł włączyć się w śpiew, gdyż linia melodyczna i tekst zostają tradycyjne. Jednocześnie dzięki zaangażowaniu wielu poznańskich muzyków, tegoroczne aranżacje poruszą do głębi każdego.
III Akademickie Gorzkie Żale w wyjątkowo precyzyjny sposób wpisują się w duchowość franciszkańską. Św. Franciszek kładł nacisk na dwa istotne wydarzenia z życia Chrystusa: Boże Narodzenie oraz Mękę Jezusa na krzyżu. To nabożeństwo pasyjne ukazuje franciszkańską miłość do Ukrzyżowanego.
Poznański, franciszkański kościół klasztorny na Garbary staje się tym samym miejscem spotkania dwóch filarów duchowości biedaczyny z Asyżu, a słynny, gigantyczny żłóbek mówiący o Bożym Narodzeniu w Wielkim Poście ustępuje miejsca dramatycznym wydarzeniom związanych z Męką Pańską.
Wszystkie szczegóły dotyczące III Akademickich Gorzkich Żali (m.in. wykonawców, kaznodziei, czy harmonogramu), znajdą państwo w pliku pdf, który można pobrać tutaj
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.