Po chwilowym zaskoczeniu decyzją papieża Benedykta XVI o rezygnacji ze swego urzędu liberalne koncerny medialne w USA bezpardonowo atakują Ojca Świętego, krytykując jego nieugiętą postawę w obronie życia i prawdziwego znacznie ludzkiej seksualności.
Trzy największe amerykańskie sieci telewizyjne oraz wpływowe gazety w swych programach i artykułach postanowiły ze szczególną zjadliwością uderzyć w nauczanie Kościoła w sprawie takich kwestii jak aborcja czy homoseksualizm.
Dziennikarz z wieczornych wiadomości CBS Scott Pelly stwierdził, że Benedykt XVI pod względem doktrynalnym był zbyt konserwatywny dla spragnionych zmian amerykańskich katolików. Jego zdaniem, Jospeh Ratiznger to „staroświecki człowiek w nowoczesnych czasach”.
Najbardziej zjadliwy atak przypuściła gwiazda ABC News, Diane Sawyer, która twierdzi, że jest katoliczką. Według niej, nadszedł czas na wielkie zmiany w nauce moralnej Kościoła, a Benedykt XVI podczas swego pontyfikatu jedynie „próbował powstrzymać siły nowoczesności”.
Zdaniem Brenta Bozella, szefa konserwatywnego Media Research Center, liberalne media w pełni obnażyły swą jawną agresję i antykatolicki fanatyzm.
„Należąca do Disneya sieć ABC News wykorzystała okazję, by uderzać w papieża Benedykta i Kościół katolicki wszystkimi możliwymi do wyobrażenia lewicowymi pretensjami. To był niesmaczny i bardzo obraźliwy atak na Kościół” – stwierdził ekspert ds. mediów i dodał, że 1,2 miliardom katolików na świecie dziennikarka winna jest przeprosiny.
W anonimowym edytoriale „Washington Post” papieżowi „dostało się”, bo odrzucił nawoływania postępowych katolików do zmiany doktryny Kościoła w takich kwestiach jak celibat czy udzielanie święceń kapłańskich kobietom. Skrytykowano także stanowczy sprzeciw papieża wobec uzurpacji gejów i lesbijek. Próbując zachować resztki obiektywności, dziennik wskazał na osiągnięcia papieża takie jak „uniewinnienie Żydów za śmierć Jezusa” czy stwierdzenie Benedykta o usprawiedliwionych przypadkach użycia prezerwatywy, gdy tego antykoncepcyjnego środka używa męska prostytutka, co, jak to ujął papież, „może stanowić pierwszy krok w kierunku moralizacji”.
Z kolei Bill Keller, były redaktor naczelny „New York Times'a” uznał, że historia osądzi Benedykta XVI surowo jako „twardogłowego tradycjonalistę, reakcjonistę w czasach rewolucyjnych tęsknot”.
Natomiast publicysta “Huffington Post” Edward Falzon nie ukrywa nawet radości z odejścia papieża. „Mówię do widzenia; ale nie powiem powodzenia” – kwituje, dołączając do grona innych komentatorów USA ze środowisk lewicowych, prohomoseksualnych i proaborcyjnych atakujących ze szczególną agresywnością abdykującego papieża.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.