W parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze w każdą środę wieczorem czytają Pismo Święte.
- To nasz pomysł na Rok Wiary - mówi ks. Marcin Muszyński, wikariusz parafii, który jest inicjatorem spotkań. - Każdy codziennie w domu czyta po jednym rozdziale Ewangelii wg św. Marka, a tu na spotkaniach w salce mamy wprowadzenie w sprawy związane z Pismem św., poznajemy sposoby modlitewnego czytania oraz jest czas na wyjaśnianie trudnych fragmentów - dodaje kapłan.
Środowy wieczór 6 lutego. Sala w podziemiu kościoła. Kilkadziesiąt osób z Pismem św., notatnikiem i długopisem, a niektórzy nawet z dyktafonem. Wspólna modlitwa na rozpoczęcie, a później krótkie wprowadzenie w temat. - Dzisiaj będziemy mówić o językach i wydaniach Biblii. Podstawowymi językami Pisma świętego są grecki, hebrajski i aramejski. Podstawowym greckim tłumaczeniem jest Septuaginta, który przetłumaczony został dla Żydów mieszkających w diasporze, poza Ziemią Świętą. Z czasem zapomnieli oni języka hebrajskiego, więc, według tradycji, 70 mężów dokonało przekładu na grekę. Natomiast św. Hieronim to wydanie później przetłumaczył na łacinę. To wydanie nazywamy Wulgatą - wyjaśnia dzieje tłumaczeń Pisma św.
ks. Witold Lesner/GN
Biblia w Roku Wiary
Pismo św. na spotkaniach czyta się stojąc. - To wyraz szacunku dla Boga i Jego słowa - wyjaśnia ks. Marcin Muszyński
ks. Marcin Muszyński. - Pamiętajmy, że Pismo święte jest księgą świętą, więc niech za każdym razem naszemu czytaniu towarzyszy modlitwa. Prośmy Ducha Świętego, aby oświecił nasz umysł i serce, dał łaskę głębszego zrozumienia Bożych słów i zawartych w nich tajemnic - zachęca ksiądz.
Jedną z osób biorących udział w spotkaniu biblijnym była Wanda Sterna. - Jestem tutaj, bo chcę pogłębić moje rozumienie Pisma św. Jestem w Odnowie w Duchu Świętym i regularnie je czytam, ale wciąż wiele fragmentów nie rozumiem - mówi parafianka. - Słuchając kazań różnych księży widzę jak głęboką księgą jest Pismo św. i to mnie zmobilizowało, by przyjść - dodaje Wanda Sterna.
- Nasze spotkania biblijne odbywają się co środę o godz. 19.00 i są otwarte dla wszystkich chętnych. Zapraszam - zachęca ks. Marcin Muszyński.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.