Kongresowe spotkanie wspólnot

​Trzeciego dnia diecezjalnego Kongresu Stowarzyszeń, Ruchów i Wspólnot dla Nowej Ewangelizacji 13 października uczestnicy spotkali się, by modlić się i dzielić własnym charyzmatem.

Po dwudniowym sympozjum w sanktuarium w Rokitnie uczestnicy ​Kongresu Stowarzyszeń, Ruchów i Wspólnot dla Nowej Ewangelizacji przenieśli się do Zielonej Góry, aby w dziesięciu tzw. kościołach stacyjnych modlić się o odnowienie duchowe katolików i rozmawiać o tym jak skutecznie głosić Ewangelię w Roku Wiary. - Jesteśmy tu po to, by skutecznie mówić innym o Jezusie. Chcemy dzielić się naszym osobistym doświadczeniem spotkania z Nim – wyjaśniał swoja obecność Piotr Sowa ze Wspólnoty św. Tymoteusza w Gubinie. To przekonanie towarzyszyło również innym. – Jesteśmy młodzi i chcemy głosić Chrystusa tak, jak umiemy. Gramy i śpiewamy w zespole i w ten sposób uwielbiamy Boga, ale i mówimy o Bogu spotykanym rówieśnikom – mówią zgodnie studentki Magdalena Żelechowska i Gabriela Sobańska z zespołu Full of Grace.

Kongresowe spotkanie wspólnot   ks. Witold Lesner/GN W sumie w spotkaniach wzięło udział ok. 1300 osób z 39 różnego rodzaju wspólnot z całej diecezji. Najmłodszy uczestnik miał zaledwie 2 lata, a najstarszy 81 lat. W każdym z kościołów stacyjnych była Msza św., konferencja, modlitwa, czas na przedstawienie poszczególnych wspólnot i ich codziennej działalności w parafiach i diecezji. Uczestnicy mieli przez to okazję lepiej się poznać, by w przyszłości podjąć również wspólną działalność ewangelizacyjną w Roku Wiary, co jest jednym z celów kongresu. 

Każdy kościół stacyjny odróżniał się czymś charakterystycznym. W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego wspólnoty charyzmatyczne miały długą modlitwę uwielbienia, a w kościele pw. Ducha Świętego młodzież akademicka wzięła udział w koncercie. Grupy Drogi Neokatechumenalnej przeżywali rozbudowaną Liturgię Słowa Bożego, w kościele św. Franciszka z Asyżu trwała adoracja krzyża z San Damiano, a u św. Stanisława Kostki adoracja Najświętszego Sakramentu. Z parafii Najświętszego Zbawiciele wieczorem wyruszyła przez centrum miasta procesja różańcowa z figurą Matki Bożej Fatimskiej, natomiast Ruch Światło-Życie i Domowy Kościół budował swoje ewangelizacyjne zaangażowanie m.in. podczas Godziny Świadectwa. - Po latach naszego małżeństwa widzimy jak trudno jest mówić o Bogu, o swojej wierze najbliższym, nawet żonie i mężowi - zgodnie przyznali Barbara i Robert Bohonos z oazy rodzin z Nowej Soli. - Trudno było przyznać, że mojej wierze czegoś brakowało. W naszym małżeństwie, to Robert częściej się modlił, częściej bywał na Mszy św. i przystępował na niej do komunii św. Z czasem zrozumiałam, że ja też tego chcę. Pan Bóg prowadzi nas niesamowitą drogą, na końcu której jest radość z głębszego bycia z Nim. Chwała Panu! - dzieliła się Basia. Szczególnym wydarzeniem był też recital Marii Bober w Teatrze Lubuskim, który poświęcony był bł. Karolinie Kózkównie, a przygotowany przez Akcję Katolicką i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Kulminacyjnym wydarzeniem dnia był "Wieczernik", czyli czuwanie modlitewne w kościele pw. Ducha Świętego. Ponaddwugodzinne spotkanie rozpoczęło się o godz. 19.30 koncertem oazowego zespołu Full of Grace. Po nim uroczyście została wniesiona ikona Chrystusa Pantokratora, oficjalnego wizerunku Roku Wiary. Odśpiewanie Nieszporów, konferencja kongresowego gościa, ks. prof. Denisa Biju-Duvala i adoracja Najświętszego Sakramentu dopełniło całości. - Jesteśmy wezwani, by wejść w doświadczenie samego Jezusa, w Jego radość, ale i cierpienie związane z podjęciem misji Ojca – mówił ks. Denis Biju-Duval. - Ta radość i cierpienie związane są z przepowiadaniem Dobrej Nowiny. Doświadczanie Bożej miłości i to, że widzimy, że inni ją przyjmują, budzi radość, jednak jest też świadomość, że wielu innych odrzuca Bożą miłość, a to boli – przekonywał prelegent. - Powinniśmy wiele się modlić za tych, którzy są blisko nas, o ich wieczne zbawienie. Powinniśmy jednocześnie też prosić Pana, by pokazał nam sposób jak przepowiadać ludziom o miłości Boga – mówił gość kongresu.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6