- Wierzyć, to budować swe życie na Bogu i być Jego świadkiem - powiedział Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.
W wygłoszonej katechezie Ojciec Święty zaznaczył, że wiara w Boga oznacza posłuszeństwo Jemu, przyjęcie Jego słowa i radosne posłuszeństwo Jego objawieniu.
Przeczytaj pełny tekst papieskiej katechezy
Za Katechizmem Kościoła Katolickiego papież przypomniał, „wiara jest aktem osobowym, wolną odpowiedzią człowieka na inicjatywę Boga, który się objawia”.
TŁUMACZENIE:
„Możliwość powiedzenia, że wierzymy w Boga jest zatem zarówno darem jak i zobowiązaniem, jest łaską Bożą i ludzką odpowiedzialnością w doświadczeniu dialogu z Bogiem, który z miłości, „przemawia do ludzi, jak do przyjaciół”, mówi do nas, abyśmy w wierze i z wiarą mogli wejść w komunię z Nim.”
Ojciec Święty zaznaczył, że Bóg przemawia do człowieka przede wszystkim poprzez Pismo Święte, zaś w sposób szczególny kwestii wiary poświęcony jest 11 rozdział Listu do Hebrajczyków, ukazujący Abrahama jako przykład człowieka wiary.
TŁUMACZENIE:
„Abraham jest błogosławiony, ponieważ w wierze, potrafi rozeznać Boże błogosławieństwo, wychodząc poza pozory, ufając w obecność Pana, nawet wówczas, kiedy Jego drogi wydają się mu tajemnicze”.
Benedykt XVI zauważył, że wiara w Boga czyni nas zatem nosicielami wartości, które często nie pokrywają się z modą i opinią danej chwili, wymaga od nas przyjęcia kryteriów, które nie są zbieżne z powszechną mentalnością.
TŁUMACZENIE:
„W wielu naszych społeczeństwach Bóg stał się ‘wielkim nieobecnym’, a Jego miejsce zajęły liczne bożki, przede wszystkim autonomiczne ‘ja’. Także znaczący i pozytywny rozwój nauki i techniki doprowadziły człowieka do złudzenia wszechmocy i samowystarczalności, a narastający egocentryzm spowodował spore zachwianie równowagi w relacjach międzyludzkich i zachowaniach społecznych”.
Jednocześnie Benedykt XVI wskazał, że pragnienie Boga nie wygasło, a ewangeliczne orędzie nadal rozbrzmiewa poprzez słowa i dzieła wielu mężczyzn i kobiet wiary.
Ojciec Święty zakończył swoją katechezę zaznaczając, że stwierdzenie: „wierzę w Boga” pobudza nas do wyruszenia, do nieustannego wychodzenia z samych siebie, tak, jak Abraham, by nieść w rzeczywistość dnia powszedniego, w której żyjemy, pewność jaką daje nam wiara: to znaczy pewność obecności Boga w dziejach, także i dziś.
„Niech modlitwa ekumeniczna wiernych różnych Kościołów i wspólnot wyznaniowych owocuje w Roku Wiary pogłębieniem dialogu, poszukiwaniem prawdy, poznaniem tradycji i gestami pojednania” - powiedział Benedykt XVI pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. W swojej katechezie papież mówił o tym, co znaczy wierzyć w Boga.
_
Na zakończenie audiencji Benedykt XVI zaapelował o pomoc dla ofiar katastrofalnej powodzi, która w minionym tygodniu nawiedziła Indonezję. Spowodowały ją wyjątkowo silne deszcze monsunowe, a w jej wyniku straciło życie co najmniej 15 osób.
TŁUMACZENIE:
„Z niepokojem śledzę informacje docierające z Indonezji, gdzie wielka powódź dokonała zniszczeń w stolicy, Dżakarcie, powodując ofiary w ludziach, tysiące uchodźców i olbrzymie szkody. Pragnę wyrazić moją bliskość wobec osób dotkniętych tą klęską żywiołową, zapewniając jednocześnie o mojej modlitwie i zachęcając do solidarności, aby nikomu nie zabrakło niezbędnej pomocy.”
Jak informują agencje z powodu powodzi w stolicy Indonezji Dżakarcie ewakuowano co najmniej 19 tys. mieszkańców. W niektórych miejscach miasta woda sięga nawet dwóch metrów.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).