„Powołania znakiem nadziei opartej na wierze”. Taki jest temat papieskiego orędzia na najbliższy Światowy Dzień Modlitwy o Powołania.
Obchodzić się go będzie, już po raz 50., w czwartą Niedzielę Wielkanocną, przypadającą w przyszłym roku 21 kwietnia.
„Temat ten dobrze wpisuje się w kontekst Roku Wiary i w pięćdziesiątą rocznicę rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II” – zwraca uwagę Papież. Przypomina, że Światowy Dzień Modlitwy o Powołania ustanowił podczas Soboru Paweł VI. Podkreślił on wówczas, że powołania kapłańskie i konsekrowane są znakiem żywotności wiary i miłości w parafiach i diecezjach.
Pełny tekst papieskiego orędzia po polsku znajdziesz TUTAJ
„Powołania kapłańskie i zakonne rodzą się z doświadczenia osobistego spotkania z Chrystusem – pisze Benedykt XVI w ogłoszonym dziś orędziu. – Konieczne jest zatem wzrastanie w doświadczeniu wiary. Modlitwa nieustanna i głęboka powoduje wzrost wiary wspólnoty chrześcijańskiej, nieustannie odnawia pewność, że Bóg nigdy nie opuszcza swego ludu i że go wspiera, wzbudzając powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego, aby były znakiem nadziei dla świata”. Papież zwraca uwagę, że przyjęcie Bożego powołania do posługi kapłańskiej czy życia zakonnego to jeden z najdojrzalszych owoców wspólnoty chrześcijańskiej. Pozwala ufnie patrzeć na przyszłość Kościoła i jego zaangażowanie w dzieło ewangelizacji. „Ewangelizacja wymaga bowiem ciągle nowych robotników, aby głosić Dobrą Nowinę, celebrować Eucharystię, sprawować Sakrament Pojednania” – stwierdza Ojciec Święty w orędziu na Światowy Dzień Modlitwy o Powołania.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.