Główne wydarzenie papieskie dzisiejszego dnia to Pasterka, którą Benedykt XVI odprawi w bazylice watykańskiej. Początek liturgii, transmitowanej przez telewizje z niemal całego świata, w tym także polską, podobnie jak w poprzednich latach o godz. 22:00.
W dzień wigilijny wpisuje się też inauguracja szopki betlejemskiej na Placu św. Piotra. Tym razem jest ona darem włoskiego regionu Basilicata. Papież nie uczestniczy w uroczystości otwarcia żłóbka, jednak na jej zakończenie włącza się znaczącym gestem umieszczenia na parapecie okna swej biblioteki świecy symbolizującej pokój. W tym roku jej płomień pochodzi od Betlejemskiego Światła Pokoju. Zapalone w Grocie Narodzenia w Betlejem, zostało ono przeniesione przez skautów i harcerzy do różnych krajów świata, także do Polski. Podobnie jak w poprzednich latach, dotarło też do Watykanu.
Polacy modlili się, jak zawsze w wigilię Bożego Narodzenia, w bazylice watykańskiej przy grobie bł. Jana Pawła II. Msza koncelebrowana tam przez polskich księży stała się jakby kontynuacją jego dorocznych spotkań wigilijnych z rodakami. W porannej Eucharystii wzięli też udział pielgrzymi innych narodowości, obecni w tym czasie w bazylice św. Piotra.
Podobnie jak w poprzednich latach, prezydent Włoch Giorgio Napolitano złożył Benedyktowi XVI życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok już wczoraj przez telefon. Informację prezydenckiej kancelarii na ten temat potwierdził watykański rzecznik prasowy. Podkreślił serdeczny charakter rozmowy. Dla prezydenta Napolitano była to już ostatnia taka okazja, gdyż w najbliższych miesiącach kończy swą siedmioletnią kadencję.
Ks. Federico Lombardi SJ poinformował też o wieczornej rozmowie telefonicznej Papieża z premierem Mario Montim. Określił ją jako „szczególnie serdeczną”. Również w przypadku szefa włoskiego rządu mogła to być ostatnia okazja do złożenia w takim charakterze życzeń bożonarodzeniowych i noworocznych Papieżowi. Po planowanych za dwa miesiące wyborach do parlamentu nie wiadomo, czy powróci on na to stanowisko, jednak na razie nie można tego wykluczać.
Jutro w południe Ojciec Święty wygłosi z centralnej loggi bazyliki watykańskiej bożonarodzeniowe orędzie i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi – „Miastu i Światu”. Na zakończenie oktawy Bożego Narodzenia odprawi w bazylice św. Piotra 31 grudnia o 17:00 pierwsze nieszpory uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i dziękczynnym Te Deum za kończący się rok. W ramach tej samej uroczystości przewodniczyć będzie 1 stycznia o 9:30 Mszy związanej też z obchodami Światowego Dnia Pokoju.
Benedykt XVI powróci do bazyliki watykańskiej 6 stycznia. Podczas Mszy uroczystości Objawienia Pańskiego o 9:00 udzieli sakry biskupiej kilku księżom, w tym swojemu osobistemu sekretarzowi. Przypomnijmy, że arcybiskup nominat Georg Gänswein został przez niego mianowany prefektem Domu Papieskiego.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.