Ateiści przeciw ochronie nienarodzonego przed bólem

Mającą obowiązywać od nowego roku stanie Georgia ustawę zakazującą zabijania dzieci od 20. tygodnia ciąży ze względu na odczuwany przez nie ból zaskarżyła ateistyczna organizacja Amerykańska Unia Praw Cywilnych (ACLU).

Reklama

Według uchwalonego prawa, tzw. późne aborcje byłyby tylko możliwe w przypadkach poważnego zagrożenia życia matki lub gdy nienarodzone dziecko cierpi na wrodzoną wadę genetyczną, która niemal na pewno spowoduje jego śmierć po urodzeniu.

Pozew przeciwko nowym regulacjom złożyli w sądzie hrabstwa Fulton adwokaci ACLU w imieniu trzech lekarzy. Zdaniem skarżących, prawo narusza gwarantowaną przez stanową konstytucję ochronę prywatności i ograniczy lekarzom możliwość przerywania ciąży w sytuacjach „poważnych, ale nie wymagającej natychmiastowej interwencji”.

Obrończyni życia, Dana Cody z Life Legal Defense Foundation wyraziła zdziwienie, że ludzie mogą być na tyle nieczuli, by sprzeciwiać się prawu, które chroni płód przed bólem. „Bez względu na to, czy wierzysz, że płód jest dzieckiem czy nie, to żywa istota, która odczuwa ból. Dlaczego by nie chcieć ograniczyć bólu? Gdyby to był pies lub koń i chodziło o ich eksterminację i odczuwanie bólu, ludzie by się wściekali” – zauważa.

Zdaniem Cody, Sąd Najwyższy USA nie wypowie się nt. konstytucyjności tego prawa, dopóki kilka sądów niższej instancji nie wyda sprzecznych orzeczeń w tej sprawie. W innych stanach – w Alabamie, Idaho, Indianie, Kansas, Nebrasce i Oklahomie – gdzie uchwalono podobne prawo, dotąd tak się nie stało. Nie udało się tam w ten sposób zwolennikom aborcji zablokować prawa chroniącego dzieci nienarodzone. Również w Karolinie Północnej nie wolno dokonywać aborcji po 20. tygodniu ciąży, ale prawo w tym stanie nie powołuje się na odczuwany przez nienarodzone dziecko ból jako przyczynę ograniczenia aborcji.

Jako pierwszy w USA, ustawę zakazującą dokonywania aborcji po 20. tygodniu ciąży ze względu na odczuwany przez dziecko ból, przyjął stan Nebraska. Prawo weszło tam w życie w kwietniu 2010 roku. Ustawa powołuje się na badania naukowe na temat bólu odczuwanego przez płód w łonie matki. Mówią one, że dziecko czuje ból podczas najbardziej typowej w tej fazie rozwoju chirurgicznej aborcji, polegającej na rozszerzeniu szyjki macicy i usunięciu płodu za pomocą kleszczy i rurki ssącej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA, ATEIZM

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama