Hiszpania: Biskupi o rodzinach i kryzysie

Rozpoczęła się setna sesja plenarna episkopatu Hiszpanii. Tematyka spotkania nawiązuje m.in. do kryzysu ekonomicznego, relacji między Kościołem lokalnym a życiem zakonnym oraz 500-lecia urodzin św. Teresy od Jezusa. Biskupi udadzą się także w pielgrzymce do grobu św. Jana z Avili.

„Setna sesja plenarna jest okazją, aby podziękować Bogu za to wspaniałe narzędzie kolegialności biskupiej, jakim jest konferencja biskupów, utworzona po Soborze Watykańskim II” – powiedział kard. Antonio María Rouco Varela na rozpoczęcie obrad. Konferencja Episkopatu Hiszpanii, która została tworzona w 1966 r., „jest wspaniałym owocem Soboru”. Kard. Rouco Varela przypomniał historię jej powstania oraz najważniejsze osiągnięcia zarówno dla samego Kościoła, jak i dla państwa.

Przewodniczący episkopatu podkreślił znaczenie duszpasterstwa małżeństw i rodzin. To szczególnie ważne po uznaniu przez Trybunał Konstytucyjny ustawy o tzw. małżeństwach homoseksualnych za zgodną z konstytucją. Obecne ustawodawstwo dotyczące małżeństwa i usuwające z kodeksu cywilnego wszelką różnicę pomiędzy płciami, jak np. określenia „mąż” i „żona”, jest „głęboko niesprawiedliwe”– przypomniał kard. Rouco Varela.

Panujący kryzys ekonomiczno-finansowy jest wielkim „wyzwaniem i tłem nowej ewangelizacji”: bezrobocie, widoczne szczególnie wśród młodzieży, osłabienie poczucia jedności i solidarności pomiędzy Hiszpanami, dramat rodzin zagrożonych eksmisją, propozycje polityczne godzące w jedność i stabilność państwa. Kard. Rouco Varela wezwał władze do podejmowania konkretnych kroków, aby wyjść z tej sytuacji. „Prosimy raz jeszcze o konkretne gesty pomocy tym, którzy najbardziej cierpią skutki kryzysu. Wiemy, że są parafie, w których środki przeznaczane dla Caritas zwiększyły się pięć razy w ciągu ostatnich czterech lat dzięki hojności i wyrzeczeniu wielu ludzi” – podkreślił kard. Rouco Varela.

Biskupi zajmą się m. in. dokumentem o relacjach pomiędzy Kościołem lokalnym i życiem zakonnym, obchodami rocznicy 500-lecie urodzin św. Teresy z Avili, nową edycją katechizmu dla dzieci „Świadkowie Pana”oraz budżetem na rok 2013.

Obrady zakończą się 23 listopada pielgrzymką do grobu św. Jana z Avili, którego Papież ogłosił w październiku br. doktorem Kościoła.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8