W Gruzji powstał pierwszy katolicki klasztor kontemplacyjny. Znajduje się on w mieście Achalciche, przy odbudowanym z ruin kościele Matki Bożej Różańcowej. Osiedliły się w nim cztery włoskie benedyktynki.
Jak powiedział Radiu Watykańskiemu administrator apostolski na Kaukazie, bp Giuseppe Pasotto, obecność sióstr klauzurowych ma pomóc w nawiązaniu relacji z Cerkwią prawosławną, a także być formą dziękczynienia za przetrwanie komunistycznych prześladowań.
„Moim zdaniem Kościół katolicki w Gruzji przetrwał komunizm dzięki różańcowi – stwierdził włoski misjonarz. – Gdy zabrakło księży, ludzie odmawiali różaniec. Kiedy tu przyjechałem, wierni nie wiedzieli nawet, jak przebiega katolicka liturgia, stracili niemal wszystko, ale znali różaniec i się nim modlili. Ten klasztor przy kościele Matki Bożej Różańcowej jest dla nas spełnieniem oczekiwań i uwieńczeniem wielkiej pracy. Jesteśmy małym Kościołem, więc wybudowanie klasztoru wiązało się z licznymi wyrzeczeniami. Zbieraliśmy na to ofiary w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Od 10 lat szukałem zakonu, który chciałby tu przysłać swoje siostry. Bardzo mi na tym zależało, bo życie monastyczne jest punktem stycznym z Cerkwią prawosławną. Mam nadzieję, że ten klasztor stanie się punktem spotkania z innymi mniszkami”.
Jak zaznaczył bp Giuseppe Pasotto, wspólnota katolicka w Gruzji jest niepokaźna. Liczy ok. 50 tys. wiernych. Niemal 90 procent społeczeństwa stanowią prawosławni. Pomimo długich prześladowań reżimu komunistycznego Gruzini zachowali w sobie głęboką pobożność. Jest ona właściwa również dla tamtejszych katolików – podkreślił administrator apostolski na Kaukazie.
Publikujemy wykaz niektórych wydarzeń w Kościele w Polsce, planowanych na nadchodzący 2025 rok.