Do stawania się „żywymi znakami obecności Chrystusa” na ziemi wiary i zmartwychwstania wezwali wiernych zwierzchnicy wspólnot katolickich Ziemi Świętej. Konferencja tamtejszych ordynariuszy opublikowała list pasterski na Rok Wiary, wskazując na Miejsca Święte jako źródło nowej ewangelizacji.
„Nasza ziemia jest błogosławiona, ponieważ jest miejscem objawienia Bożego, historii zbawienia i przede wszystkim miejscem wcielenia Syna Bożego” – napisali sygnatariusze listu. Świadomość przywileju bycia w miejscach, które są naznaczone geografią historii wiary Abrahama, Dziewicy z Nazaretu i apostołów oraz niezliczonych rzesz męczenników i wyznawców zobowiązuje do autentycznego świadectwa. Wobec „milionów osób przybywających tutaj, aby odnowić własną wiarę nawiedzając Miejsca Święte” lokalni chrześcijanie jako „żywe kamienie” Ziemi Świętej powinni być przykładem „wspólnoty żyjącej wiarą” – przypomnieli biskupi.
Największym wyzwaniem mniejszości chrześcijańskiej jest zagrożenie desperacją. „Nasza ziemia – czytamy w liście – nadal cierpi z powodu przemocy, niesprawiedliwości, okupacji i niepewności”. Wobec zewnętrznego zagrożenia nasze wspólnoty powinny stawać się „centrami pulsującymi życiem”, głoszącymi nadzieję oraz promującymi sprawiedliwość, pokój i przebaczenie.
List pasterski podpisany przez patriarchę Fouada Twala i pozostałych zwierzchników wspólnot katolickich Ziemi Świętej zawiera praktyczne wskazania na Rok Wiary. Na pierwszym miejscu wskazuje się organizowanie modlitewnych spotkań i liturgii również o wymiarze ekumenicznym. Duże znaczenie ma mieć także celebracja sakramentów, a zwłaszcza Pojednania i Najświętszej Ofiary. Lokalni chrześcijanie zostali zaproszeni ponadto do pielgrzymowania po sanktuariach Ziemi Świętej, które są częścią ich codziennego życia. Zachęcono jednocześnie do organizowania inicjatyw formacyjnych, ekumenicznych, naukowych na wszystkich szczeblach wspólnoty eklezjalnej.
W zakończeniu listu biskupi wskazali na Maryję, córkę tej ziemi i jej królową, nazwaną „błogosławioną, ponieważ uwierzyła” (por. Łk 1, 45) jako na wzór do naśladowania oraz przemożną orędowniczkę u Boga.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.