„Nostra aetate” to przełom kopernikański

Deklaracja soborowa „Nostara aetate” to zwrot kopernikański w nauce chrześcijańskiej o Żydach – powiedział 16 października prymas-senior Henryk Muszyński.

Tak twierdzą także niektórzy myśliciele żydowscy – wtórował arcybiskupowi prof. Stanisław Krajewski, Żyd, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Obaj wygłosili referaty w jezuickim „Bobolanum” w Warszawie podczas sympozjum na temat: „Pół wieku od rozpoczęcia II Soboru Watykańskiego – wspólne troski chrześcijan i Żydów?”. Sesję poprzedziło spotkanie modlitewne chrześcijan i Żydów z okazji żydowskiego święta „Simchat Tora” (Radość Tory). Abp Muszyński omawiając deklarację „Nostra aetate” o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich przypomniał, że był to najdłużej dyskutowany dokument Soboru Watykańskiego II. Żydom miał być poświęcony osobny dekret, jednak nie doszło do tego z powodu zaognionej wówczas sytuacji politycznej. Podczas obrad biskupi zadawali sobie pytania, jak mogło dojść do szoah w chrześcijańskiej Europie i w jakim stopniu za to, co się stało odpowiedzialni są chrześcijanie.

„Żydzi stanowili na soborze problem polemiczny. Gdyby nie determinacja papieży Jana XXIII i Pawła VI oraz kard. Augustina Bei, tego dokumentu by nie było” – ocenił były metropolita gnieźnieński, zasłużony dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. „Dzisiaj natomiast stoimy w zupełnie innym miejscu: papież i przywódcy żydowscy mówią wspólnie o obronie wartości religijnych w Europie i świecie” – stwierdził z zadowoleniem prymas-senior.

Prof. Stanisław Krajewski stwierdził, że choć żydowscy eksperci na soborze mieli zastrzeżenia do niektórych sformułowań deklaracji „Nostra aetate”, to jednak Żydzi, nawet ci stroniący od kontaktów z chrześcijanami odczuli zmianę atmosfery Kościoła w stosunku do nich. Podkreślił, że wielki myśliciel żydowski Abraham Joszua Heschel był w ciągłych kontaktach z kard. Beą, spotkał się z Pawłem VI i miał wpływ na kształt pewnych sformułowań w tym dokumencie. Żydzi jednak w dużej mierze wyrażali niedowierzanie, czy tak stara instytucja jaką jest Kościół może się zmienić, tym bardziej, że antysemityzm wyrósł na podglebiu chrześcijańskim.

„Jednak obecnie wśród Żydów przeważa świadomość, że sytuacja jest inna” – stwierdził prof. Krajewski. Jako przykład podał powołanie Komisji Wspólnej Naczelnego Rabinatu Izraela i Stolicy Apostolskiej oraz słynną deklarację „Dabru emet”, w której kilkuset intelektualistów żydowskich doceniło zmiany w Kościele katolickim i uznało chrześcijan za wielkiego sojusznika Żydów. Jednak żydowski profesor powątpiewał, czy deklaracja rzeczywiście stała się dla wielu katolików podstawą do angażowania się w dialog z Żydami. „Nastąpił kolosalny postęp, ale problemy pozostały” – ocenił prof. Krajewski.

Przed sympozjum Żydzi i chrześcijanie w dolnym kościele ojców jezuitów chwalili Boga psalmami i pieśniami hebrajskimi, z których jedną zaintonował dominikanin o. Marek Nowak. Do 25. rozdziału Księgi Kapłańskiej komentarze wygłosili: rabin Tyson Herberger z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie i prof. Jan Grosfeld z UKSW.

«« | « | 1 | » | »»
 • katolik
  17.10.2012 10:01
  To coś więcej niż przełom, to rewolucja w Kościele. Żydzi nie uznają Pana Jezusa więc jak mogą być zbawieni???
 • Piotr Adamczyk
  17.10.2012 10:59
  Są tacy, którzy mają "swoją prawdę", "Nostra aetate" dla nich nic nie znaczy . Nikt i nic ich nie przekona, że "białe jest białe, a czarne jest czarne".

  W dniu 15.01.2006 w Jedwabnym odbyła się uroczystość nadania honorowego obywatelstwa miasta Jedwabne prof. dr hab. Jerzemu Robertowi Nowakowi.
  Występujący w czasie uroczystości ks. biskup S. Stefanek, wicemarszałek Senatu K. Putra, wojewoda podlaski J. Dobrzyński i burmistrz Jedwabnego M. Chajewski wysoko ocenili zasługi prof. Jerzego Roberta Nowaka dla obrony prawdy o Polsce.
  http://www.jerzyrobertnowak.com/artykuly/Nasz_Dziennik/2006/odsylacz_honorowy_obywatel_Jedwabnego.htm

 • nirs
  17.10.2012 14:08
  Trzeba będzie przejść na Judaizm.
  Skoro zachwalają to dlaczego nie skorzystać?
 • _arp
  19.10.2012 18:41
  Tylko modlitwą można wesprzeć działania które przybliżają Nam pojednanie tych dwóch Wielkich Religii i tak sobie bliskich. Wiele trzeba odwagi i pokory w tych dialogach ale jak wielką przysługę mogą przynieść Panu Najwyższemu wiedział i mówił o tym Jan Paweł II. - "Musimy być silni Wiarą Kochani"-.To są te niezapomniane słowa przekładane również w słowa piosenki. Jest to początek, malutki póki co bo przełożenie tych słów na czyny i zastosowania praktyczne wymaga wiele pracy, czasu i poświeceń oraz zrozumienia wśród swoich.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9