Poszukiwanie człowieka w człowieku – chrześcijańskie korzenie nadziei” – to hasło IV Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, który rozpocznie się 27 września w Lublinie wręczeniem doktoratu honoris causa KUL przewodniczącemu Papieskiej Komisji Kultury kard. Gianfranco Ravasiemu.
Program wydarzenia w dużej części ułożył i wskazał prelegentów zmarły w ubiegłym roku w Rzymie abp Józef Życiński – pomysłodawca i organizator poprzednich trzech Kongresów – poinformował KAI ks. dr Tomasz Adamczyk, ostatni sekretarz metropolity lubelskiego a obecnie sekretarz komitetu organizacyjnego kongresu.
Swój udział w Kongresie potwierdzili już m.in. George Weigel, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, filozof i publicysta ks. Tomasz Halik, prof. Rocco Buttiglione, ks. prof. Janusz Mariański, ks. prof. Józef Niewiadomski - dziekan Wydziału Teologicznego w Insbrucku oraz filozof prof. Zygmunt Bauman.
W piątek, 28 września abp Migliore wygłosi wykład nt. wkładu Jana Pawła II w rozumienie misji Kościoła w polityce europejskiej i światowej, z kolei prof. Buttiglione przedstawi udział bł. Jana Pawła II i Kościoła katolickiego w debacie na temat praw człowieka. Natomiast w sobotę 29 września uczestnicy IV Kongresu Kultury wysłuchają wykładu prof. Baumana pt. „Postmodernistyczny obraz człowieka w społeczeństwa. Gdzie są źródła nadziei na lepszą przyszłość?”. Zaraz potem głos zabierze prof. George Weigel, który będzie mówił o „wizji chrześcijańskiej nadziei wobec neopogaństwa współczesnego świata”.\
Na sobotni wieczór zaplanowano też debatę dwóch ambon na temat „Wiara i niewiara w życiu Polaków”, która tradycyjnie odbędzie się w kościele dominikanów na Starym Mieście w Lublinie.
W ostatnim dniu Kongresu, 30 września, organizatorzy zaplanowali wykłady ks. prof. Halika pt. „Czy Europa doznała dechrystianizacji? Perspektywy dialogu między chrześcijaństwem a neopogaństwem” oraz socjologa ks. prof. Janusza Mariańskiego, który przedstawi „Religijną mapę Europy i jej współczesną dynamikę”.
Oprócz wykładów w ramach Kongresu odbędzie się osiem paneli. „Fides et ratio. Nadzieje i trudności dialogu między wiarą i nauką”, „Chrześcijańska kultura a wyobraźnia miłosierdzia”, „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich. Feminizm nowy, czyli jaki?”, „Człowiek drogą Kościoła. A co drogą człowieka?”, „Bestia czy partner dialogu z Bogiem? Dramatyczne podejście do prawdy o człowieku”, „Europa dwóch płuc. Chrześcijańska dusza kultury europejskiej”, „Chrześcijańskie przesłanie nadziei i jego medialny wymiar” – to tematy, na które będą dyskutować paneliści. Jeden z paneli będzie poświęcony inicjatorowi i pomysłodawcy Kongresów Kultury abp Józefowi Życińskiemu.
– Realizujemy wizję abp. Życińskiego, bardzo na tym zależy jego następcy, abp Stanisławowi Budzikowi – zapewnił ks. dr Adamczyk. Zmarły metropolita lubelski pragnął, aby Kongres Kultury Chrześcijańskiej był próbą aplikacji nauczania Jana Pawła II, próbą przełożenia jego myśli uwzględniając nowe wyzwania, które niosą ostatnie lata. Dlatego punktem wyjścia większości paneli będzie nauczanie papieża Wojtyły – wyjaśnił ks. Adamczyk.
Tak jak dotychczas Kongresowi będą towarzyszyć spektakle, koncerty muzyki klasycznej i wystawy. Impreza wpisuje się w kalendarz wydarzeń nie tylko Lublina, ale jest wydarzeniem w skali ogólnopolskiej – poinformował sekretarz komitetu organizacyjnego.
Tradycyjnie będą odprawiane Msze św. za zmarłych twórców kultury. W tym roku Eucharystia zostanie odprawiona w intencji Inicjatora Kongresów Kultury Chrześcijańskiej abp Józefa Życińskiego. Oprawę muzyczną zapewni Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pod dyrekcją prof. Grzegorza Pecki.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.