- Europa chce się odciąć od swoich korzeni - powiedział kard. Joachim Meisner, który w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny był głównym celebransem Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.
Arcybiskup Kolonii ubolewał, że dzisiejszy człowiek chce sięgać do gwiazd a swój głód wieczności zużywa tylko na ziemi, która staje się przeciążona, bo człowiek nie pragnie Boga. Jeżeli z Europy wyrzuci się kościoły, sanktuaria, miejsca święte czy katolickie szpitale i domy starości – to co pozostanie? - pytał.
W homilii kard. Meisner porównywał człowieka do Maryi, która kiedyś była tym, kim my jesteśmy, natomiast, tym kim jest Maryja, staniemy się my będąc z Bogiem. Człowiek potrzebuje Boga, człowieczeństwo bez Boga staje się bestialstwem – mówił metropolita Kolonii. „Nikt nie ma tak szczęśliwego jutra jak my, chrześcijanie i z tego powodu możemy sobie pogratulować. Amen, Alleluja! – zakończył hierarcha, otrzymując w zamian burzę oklasków.
Ordynariusz diecezji zielonogórsko–gorzowskiej bp Stefan Regmunt powiedział, że abp Meisner bardzo lubi słowo Alleluja, w związku z tym wierni zaśpiewali trzykrotnie pochwalny zwrot na cześć gościa.
Mszę św. koncelebrowali duszpasterze diecezji zielonogórsko–gorzowskiej, bp pomocniczy Tadeusz Lityński, bp senior Adam Dyczkowski, bp senior Paweł Socha oraz bp pomocniczy diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej Paweł Cieślik.
Metropolita Kolonii przybył do Polski z rewizytą, zwiedzał miejsca kultu religijnego w Zielonej Górze i Świebodzinie, był także w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim u grobu Sł. Bożego bp Wilhelma Pluty.
Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest także świętem patronalnym sanktuarium maryjnego w Rokitnie, które od 2002 r jest bazyliką mniejszą. Jest to także święto plonów.
Do Rokitna przybyły delegacje rolników z całej diecezji. Nieśli oni w darze ołtarza płody rolne, m.in. owoce, warzywa, miody, wino, nabiał, wiązanki kwiatów i ziół oraz wieńce. Podarowanym przez rolników chlebem dzielili się z wiernymi księża i przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich. Rolnicy dziękowali za zebrane plony, odczytali akt zawierzenia Matce Bożej, prosząc o opiekę nad polską ziemią, młodzieżą, ludźmi starymi, chorymi i duszpasterzami.
W uroczystościach religijnych udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich z marszałkiem województwa lubuskiego Elżbietą Polak i wicewojewodą Janem Świrepo.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny przypadające 15 sierpnia jest jednym z najważniejszych świąt maryjnych w Kościele katolickim, nazywane także Świętem Matki Boskiej Zielnej. Od IX wieku tego dnia w kościołach święci się zioła, kwiaty, kłosy zbóż i owoce. Dawniej wierzono, że takie święcone bukiety mają szczególną moc: zapewniają bezpieczeństwo i pomyślność w gospodarstwie.
Kard. Joachim Meisner urodził się 25 grudnia 1933 roku we Wrocławiu, święcenia kapłańskie przyjął w 1962 roku w Erfurcie. Stopień doktora teologii uzyskał w 1969 roku w Rzymie, gdzie studiował w Uniwersytecie Gregoriańskim. Od 1975 roku był biskupem pomocniczym diecezji Erfurt-Meiningen. Papież Jan Paweł II mianował go w 1980 roku biskupem Berlina, a w roku 1983 podniósł do godności kardynalskiej. Kard. Joachim Meisner od roku 1988 jest arcybiskupem Kolonii.
Kard. Joachim Meisner jest doktorem honoris causa dwóch polskich uczelni. W 1996 roku honorowy doktorat niemieckiemu kardynałowi nadał Papieski Fakultet Teologiczny we Wrocławiu, a w 2005 roku – Katolicki Uniwersytet Lubelski.
Wszystkich prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego charakteru tego miejsca.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.