Co najmniej 220 osób poniosło śmierć a ponad 1500 zostało rannych w wyniku dwóch silnych wstrząsów tektonicznych, które nawiedziły rejon miasta Tabriz w północno zachodnim Iranie.
Około 16 tys. osób znalazło tymczasowe schronienie w budynkach publicznych i szkołach.
Szef Centrum ds. katastrof żywiołowych w prowincji Azerbejdżan Wschodni Chalil Saie powiedział w państwowej telewizji irańskiej, że wszystkie ofiary śmiertelne zanotowano w obszarach wiejskich. "Dotychczas nie stwierdzono żadnych ofiar śmiertelnych w miastach" - powiedział dodając, że 60 wsi zostało zniszczonych w 60-80 procentach a 4 całkowicie zrównane z ziemią.
W mieście Tabriz liczącym 1,5 mln mieszkańców, zanotowano tylko straty materialne. Jednak większa cześć miasta pozbawiona jest energii elektrycznej, co utrudnia akcję ratunkową.
Saie zaapelował do ludności aby nie ulegała panice. "Pomoc nadejdzie a ratownicy są już na miejscu" - oświadczył.
Liczba ofiar może się jeszcze zwiększyć. Władze zarządziły mobilizację wszystkich dostępnych zasobów i środków w prowincji Azerbejdżan Wschodni i rejonach sąsiednich do pomocy ofiar kataklizmu. Poinformowano, że w akcji uczestniczy obecnie 66 grup ratowników ze specjalnie przeszkolonymi psami, 185 karetek i 40 aparatów do lokalizowania osób, które mogą znajdować się pod gruzami budynków.
Dwa wstrząsy o sile 6,4 i 6,3 w skali Richtera nawiedziły miasta Ahar, Haris i Warzagan, w prowincji Azerbejdżan Wschodni w sobotę około godz. 4.53 czasu lokalnego (14.23 czasu polskiego). Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się między miastami Ahar i Haris, w odległości ok. 500 km na północny zachód od stolicy kraju - Teheranu i 60 km na północny wschód od Tabriz na głębokości 9,9 km.
Iran znajduje się na obszarze dużej aktywności sejsmicznej. Przebiega tam kilka dużych uskoków tektonicznych i trzęsienia ziemi zdarzają się tam dość często. W 2003 roku w mieście Bam na południowym wschodzie kraju trzęsienie pochłonęło ponad 25 tys. ofiar śmiertelnych.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.