Przedstawiciele Kościołów luterańskiego i katolickiego potwierdzają, że przez Chrzest są wzajemnie związani z Ciałem Chrystusa. To jedna z konkluzji czwartego już spotkania Komisji Luterańsko-Katolickiej ds. Jedności.
Obrady odbywają się pod auspicjami Światowej Federacji Luterańskiej oraz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Spotkanie odbyło się od 12 do 19 lipca w Paderborn w Niemczech.
„Katolicy i luteranie czynią wysiłki w obliczu ich podziału, by doprowadzić do pełnej powszechności Kościoła” – czytamy w komunikacie końcowym. – Z jednej strony odczuwamy radość z komunii, którą już ze sobą dzielimy i którą staraliśmy się wyrażać przez prowadzony od 50 lat oficjalny dialog ekumeniczny. Z drugiej strony przejmuje nas ból wobec tego wszystkiego, co wciąż nas dzieli. Podział chrześcijan stoi bowiem w sprzeczności z wolą Boga”.
Mimo wszystko członkowie Komisji uważają, że zbierają już konkretne owoce prowadzonego dialogu, a tego, co łączy obydwie wspólnoty, jest więcej niż tego, co je dzieli.
Obrady zakończono przyjęciem dokumentu zatytułowanego „Od konfliktu do komunii: wspólne luterańsko-katolickie upamiętnienie reformacji w 2017 r.”, który ma być w najbliższym czasie gotowy do publikacji. Przygotowano także plan następnego spotkania Komisji mającego się odbyć w sierpniu 2013 r. oraz kolejnego dokumentu na temat roli chrztu w zacieśnianiu komunii między Kościołami.
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).