„Na ulicach syryjskich miast ma miejsce apokalipsa. Przeżywamy w tych dniach prawdziwą Drogę Krzyżową!”. W tym dramatycznym tonie sytuację w Syrii opisuje maronicki arcybiskup Damaszku.
Donosi on o nieustannych krwawych walkach, ogromnych zniszczeniach i coraz większej liczbie uchodźców zmierzających w kierunku granicy z Libanem.
„Mam nadzieję, że Syryjczycy otrzymają od swych sąsiadów niezbędną pomoc. Sami przecież wielokrotnie wspierali uciekinierów z krajów ościennych” – podkreśla abp Samir Nassar. Wskazuje zarazem, że toczące się walki praktycznie unicestwiły wszelkie życie religijne w kościołach. „Ludzie boją się wyjść z domów. Ci, którzy przyszli na ostatnią liturgię, żegnali się po niej tak, jak byśmy się już nigdy więcej mieli nie zobaczyć” – mówi mieszkający w Damaszku duchowny.
Wczoraj w Syrii zginęło 248 osób, co oznacza, że był to najkrwawszy dzień od wybuchu w połowie marca zeszłego roku rewolty przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka od początku konfliktu w Syrii zginęło ponad 17 tys. ludzi, głównie cywilów.
Wojna zawsze jest najgorszym rozwiązaniem – wskazuje Rada Konferencji Biskupich Europy CCEE apelując o zintensyfikowanie modlitwy w intencji pokoju w Syrii. Przypomina się jednocześnie, że eskalacja przemocy, której w ostatnich dniach jesteśmy świadkami, wydaje się mówić, iż broń zastąpiła dialog. A to w sposób nieunikniony może przynieść jedynie śmierć, żałobę i kolejne poważne zniszczenia. Stąd wezwanie do modlitwy o pokój oraz zintensyfikowanie wysiłków na rzecz przywrócenia konstruktywnego dialogu.
„Nigdy nie jest za późno na wzajemne zrozumienie, negocjacje i budowanie razem wspólnej przyszłości” – czytamy w apelu prezydium Rady Konferencji Biskupich Europy. Przypomina się, że Syryjczycy niezależnie od wyznawanej wiary powinni uczynić wszystko, by pokonać istniejące trudności, złożyć broń i wejść na drogę dialogu, pojednania i pokoju.
Pod apelem prezydium Rady Konferencji Biskupich Europy podpisali się: przewodniczący, kard. Péter Erdő, oraz dwaj wiceprzewodniczący: kard. Angelo Bagnasco i abp Józef Michalik.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.