„Pomimo niepewnej sytuacji zarówno w Libanie, jak w sąsiednich krajach, zwłaszcza w Syrii, podróż Papieża jest bardzo oczekiwana” – powiedział włoskiej agencji kościelnej SIR abp Paul Dahdah OCD z Bejrutu.
Tamtejszy wikariusz apostolski obrządku łacińskiego zwraca uwagę, że Ojca Świętego zaprosiło zarówno Zgromadzenie Katolickich Patriarchów i Biskupów Libanu, jak też władze państwowe. Jest to wyraźnym znakiem, że na jego wizycie zależy całemu społeczeństwu, tak chrześcijanom, jak i niechrześcijanom. Trwają już przygotowania, prowadzone przez specjalną komisję centralną i jej podkomisje.
Szczególne oczekiwania budzi posynodalna adhortacja apostolska o Bliskim Wschodzie, którą Benedykt XVI ogłosi w Libanie. Abp Dahdah spodziewa się, że będzie ona zawierała apel do wyznawców Chrystusa, by nie emigrowali z tego regionu, i do niechrześcijan, by żyli solidarnie w pokoju ze swymi chrześcijańskimi braćmi.
Wikariusz apostolski Bejrutu jest zaniepokojony sytuacją w graniczącej z Libanem Syrii, gdzie jego zdaniem ma miejsce nie tylko powstanie ludowe przeciw dyktaturze, ale też konflikt na tle wyznaniowym. Libański arcybiskup obawia się, by to, co dzieje się w Syrii, nie zaraziło także jego ojczyzny. Podkreśla też potrzebę jedności chrześcijan niezależnie od przynależności do różnych obrządków. Powinni oni stawiać na pierwszym miejscu fakt, że wszyscy należą do tego samego Chrystusa.
Koordynatorem papieskiej wizyty jest o. Marwan Tabet z maronickiego zgromadzenia misjonarzy libańskich. Zapytaliśmy go, jak jego rodacy czekają na Benedykta XVI.
„Program wizyty Papieża Libańczycy przyjęli bardzo dobrze. Równocześnie z ogłoszeniem w Watykanie podały go wszystkie libańskie media – powiedział o. Tabet. – Przygotowania posuwają się do przodu i idą bardzo dobrze. Ojciec Święty będzie miał możność spotkania z całym społeczeństwem Libanu, nie tylko z samymi katolikami i innymi chrześcijanami. Spotka się też z muzułmańskimi zwierzchnikami religijnymi, z władzami świeckimi, z przedstawicielami świata kultury i organizacji społecznych. Będzie miał okazję zwrócić się do nich i także usłyszeć to, co oni mają do powiedzenia. Szczególnie młodzież przygotowuje się na spotkanie z Benedyktem XVI, planowane na wieczór 15 września. Nie mamy na nie miejsca, które mogłoby pomieścić wszystkich chętnych, ale chcemy, by reprezentowane były wszystkie ruchy kościelne Libanu. Dwa dni przed przybyciem Papieża na jednym z wielkich stadionów libańskich będzie zorganizowany zjazd młodzieży celem przygotowania do papieskiej wizyty” – dodał koordynator przygotowań papieskiej wizyty.
Synodalność to podstawowy wymiar Kościoła, dany do kultywowania i rozwijania stylu życia.
Rola Konferencji Episkopatu jest służebna wobec Ewangelii, wspólnoty Kościoła...