"Świat potrzebuje znaków dialogu i współpracy"

Benedykt XVI zaapelował w środę o wspólne zaangażowanie chrześcijan i muzułmanów przeciwko przemocy i wojnie. Podczas audiencji generalnej w Watykanie papież podsumował swą niedawną trzydniową wizytę w Libanie.

"Wydaje mi się, że nadeszła chwila, aby chrześcijanie i muzułmanie dali wspólne, zdecydowane świadectwo przeciwko przemocy i wojnom" - powiedział Benedykt XVI. Z zadowoleniem odnotował, że podczas pielgrzymki do Bejrutu muzułmanie przyjęli go ze "szczerym szacunkiem i uznaniem".

Papież podkreślił: "Dzisiaj świat potrzebuje jasnych i mocnych znaków dialogu i współpracy". Wyjaśnił, że jego wystosowane z Libanu orędzie pokoju skierowane jest do całego Bliskiego Wschodu, zwłaszcza do mieszkańców Syrii.

"W obliczu przemocy i dramatów wyraziłem mą bliskość z narodami" - powiedział. "Nie zapominam o straszliwym konflikcie dręczącym Syrię, z tysiącami ofiar i falą uchodźców, która rozlewa się po regionie" - zapewnił papież. Wspomniał również o "trudnej sytuacji" w Iraku.

"Bardzo pragnąłem tej wizyty, mimo trudnych okoliczności uważając, że ojciec musi być zawsze u boku swych dzieci. Kierowało mną szczere pragnienie głoszenia pokoju" - oświadczył Benedykt XVI. Wyraził nadzieję, że skierowane przez niego apele o pokój "pomogą rządzącym podjąć zdecydowane kroki na rzecz pokoju" na Bliskim Wschodzie.

O podróży do Libanu papież mówił również zwracając się do Polaków.

"Wam tu obecnym i wszystkim Polakom, którzy wspierali mnie modlitwą podczas podróży do Libanu, bardzo dziękuję. Ufam, że to spotkanie z wiernymi z całego Bliskiego Wschodu umocni ich, doda otuchy i zaowocuje trwałym pokojem. Proszę was, abyście nadal podtrzymywali ich wysiłki waszymi modlitwami" - powiedział po polsku.

Na audiencji w Auli Pawła VI był m.in. emerytowany metropolita poznański, arcybiskup Juliusz Paetz. Podczas odczytanego wprowadzenia po polsku został on wymieniony na pierwszym miejscu wśród hierarchów i grup pielgrzymów z Polski. Podobnie, jak podczas poprzednich, częstych wizyt w Watykanie, także tym razem abp Paetz podszedł do papieża i dłuższą chwilę z nim rozmawiał.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6