Maryja nie potrzebuje koron ze złota

Maryja nie potrzebuje koron ze złota, lecz z naszych dobrych uczynków - mówił abp Zygmunt Zimowski, celebrując wieczorem 2 lipca Mszę św. w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.

Tego dnia minęła 7. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia, która jest patronką miasta. W obchodach uczestniczył również biskup radomski Henryk Tomasik. Zespół sanktuaryjny jest jedyną w Polsce wierną kopią wileńskiej Ostrej Bramy. W ub. roku sanktuarium odwiedziło 120 tys. pielgrzymów i turystów.

W homilii przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, który był też współkoronatorem wizerunku maryjnego mówił, że Maryja nie potrzebuje koron ze złota, lecz naszych dobrych uczynków. - Potrzebuje koron z naszej wiary, bo my wierzymy w Jej Syna Jezusa Chrystusa. Dziękujemy Bogu za ten kapitał Kościoła, za to miejsce, do którego przychodzą ludzie, aby odzyskiwać wiarę, aby odejść stąd pełni nadziei - mówił arcybiskup.

Abp Zimowski nawiązał również do Roku Wiary, który rozpocznie się w tym roku w Kościele katolickim. Podkreślał, że wiara jest mocą każdego z nas. - Pamiętamy jak Benedykt XVI stanął na polskiej ziemi i powiedział, że przybył do ojczyzny swojego poprzednika Jana Pawła II, aby zakosztować naszej wiary. - Trzeba trwać w wierze, życie codzienne nie szczędzi nam cierpień, trudów i kłopotów. Prawie każdego z nas dręczy troska, jakaś sprawa nie załatwiona do końca. Zawierzenie Bogu pomaga nam skutecznie pokonać te trudności w wymiarze fizycznym i duchowym - mówił hierarcha watykański. Dodał, że wiara jest istotnym elementem naszych rodzin, które mają być Bogiem silne.

Mszy św. w 2005 roku, podczas której poświęcono korony papieskie, przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz. Specjalny telegram przysłał Benedykt XVI. Wizerunek maryjny koronowano 2 lipca - tego samego dnia, co oryginał w Wilnie, w 1927 r. Mszę św. koncelebrowało prawie 350 księży i 28 biskupów.

Znane są bliskie związki sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej z Janem Pawłem II, który jako wotum podarował Matce Bożej złoty różaniec i piuskę. Sanktuarium przechowuje także własnoręcznie napisany tekst przez papieża Polaka "Matce Miłosierdzia Skarżysko-Kamienną zawierzam". Powstał on z okazji ogłoszenia Matki Bożej patronką miasta w 1995 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia odbywa się corocznie procesja zawierzenia ulicami miasta z obrazem Matki Bożej Miłosierdzia.

Od wielu lat przy skarżyskim sanktuarium rozwija się działalność charytatywna. W Domu Miłosierdzia przy sanktuarium prowadzona jest m.in. jadłodajnia dla ubogich, która wydaje codziennie kilkadziesiąt posiłków, noclegownia dla bezdomnych, mieszkania chronione dla absolwentów szkół specjalnych, świetlica środowiskowa dla dzieci z rodzin alkoholowych i rozbitych. Dom prowadzi też rehabilitację osób niepełnosprawnych. W ub. roku oddano do użytku Centrum "Ostra Brama" im. bł. Jana Pawła II. W nowej placówce znajduje się biuro informacji turystycznej, ponad 70 miejsc noclegowych, sklep z wypożyczalnią rowerów, kawiarnia, świetlica i zespół pomieszczeń administracyjnych.

W kwietniu 2009 r. w sanktuarium przebywał prezydent Polski Lech Kaczyński. U Matki Bożej Miłosierdzia gościli także: Krzysztof Kolberger, Jacek Wójcicki, Eleni i Alicja Majewska. Wszyscy oni byli gośćmi balów charytatywnych organizowanych przez skarżyskie sanktuarium maryjne. Z kolei w 2008 r. bp Edward Materski przekazał w darze dla sanktuarium Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie otrzymał z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego za udział w Powstaniu Warszawskim.

«« | « | 1 | » | »»
 • nirs
  03.07.2012 11:13
  Jakie złote korony?
  Toż to tombak, za 5 zł.
  No ale i tego tombaku szkoda.
  Wcale się nie dziwie że Maryja nie chce takiej tandety. Już lepiej jakiś dobry uczynek dla bliźniego zrobić, skoro Matki Boga nie można porządnie uczcić.
 • Rohirrim
  03.07.2012 11:18
  Koronowanie Matki Bozej ma swoje źródła biblijne, które poprzez wiarę, modlitwy ( chociażby różaniec) przenoszone są przez całe generacje wierzących. Szczególnie silny w Polsce od stuleci jest kult oddania czci i zawierzenia Maryi w ten własnie widzialny sposób. Biskup i tego nie rozumie ?
 • ArtiCibol
  03.07.2012 12:40

  "Koronowanie Matki Bozej ma swoje źródła biblijne"
  Widzę, że masz w tym zakresie gruntowną wiedzę, czy możesz mi podpowiedizeć, gdzie szukać tego w Biblij?

 • Kael
  03.07.2012 19:29

  Moze to?


  Potem wielki znak się ukazał na niebie:
  Niewiasta obleczona w słońce
  i księżyc pod jej stopami,
  a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu
  . Ap 12,1

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8