- Wczorajsze uroczystości były głębokim doświadczeniem kościelnej komunii. Zaś pasterzom Kościoła przypomniały ich odpowiedzialność względem powierzonego im ludu, dla którego mają być przykładem gorliwości w wierze – mówił Benedykt XVI, spotkając się z 43 nowymi arcybiskupami, którym wczoraj wręczył paliusz.
Na specjalnej audiencji w auli Pawła VI towarzyszyli im również pielgrzymi z ich diecezji. Nie zabrakło wśród nich Polaków. Papież skierował do nich słowo po polsku.
„Serdecznie pozdrawiam nowych arcybiskupów metropolitów z Polski, którzy wczoraj otrzymali paliusze: Stanisława Budzika z Lublina, Wiktora Skworca z Katowic i Wacława Depo z Częstochowy. Pozdrawiam także wiernych, którzy podzielają ich radość, a szczególnie pielgrzymów z ich metropolii i wszystkich im bliskich, wspierających ich swoją modlitwą. Paliusz jest znakiem szczególnej jedności z Chrystusem i komunii z Następcą Świętego Piotra. Niech ta komunia przenika serca wiernych każdej metropolii. Polecam Bogu to pragnienie w mojej modlitwie i wszystkim z serca błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” – powiedział Papież.
Także wczoraj ujawniono, że Ojciec Święty jesienią planuje odwiedzić Loreto. Jego wizytę zapowiedział na wieczornej liturgii w loretańskim sanktuarium Świętego Domku miejscowy arcybiskup Giovanni Tonucci. 4 października Papież zawierzy tam Matce Bożej Synod Biskupów i Rok Wiary. Będzie to dokładnie w 50. rocznicę pielgrzymki do Loreto i Asyżu, którą na tydzień przed rozpoczęciem obrad Soboru Watykańskiego II odbył Jan XXIII. Jechał on wówczas pociągiem, natomiast Benedykt XVI poleci do Loreto helikopterem.
Papieska pielgrzymka do sanktuarium w Loreto odbędzie się na trzy dni przed rozpoczęciem Synodu Biskupów. Jego 13. zgromadzenie zwyczajne nt. „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej” potrwa od 7 do 28 października. Papież mianował już trzech przewodniczących delegowanych, którzy w jego imieniu będą na przemian kierować obradami synodalnymi. Są to kardynałowie: John Tong Hon, biskup Hongkongu w Chinach; Francisco Robles Ortega, arcybiskup Guadalajary z Meksyku; i Laurent Monsengwo Pasinya, arcybiskup Kinszasy z Demokratycznej Republiki Konga.
Warto zwrócić uwagę, że przewodniczący delegowani przez Ojca Świętego na Synod są biskupami w Azji, Ameryce Łacińskiej i Afryce. Wskazuje to wyraźnie, że choć będącą przedmiotem synodalnych obrad problematykę nowej ewangelizacji podejmuje się przede wszystkim w kontekście świata zachodniego, dotyczy ona również innych kontynentów. Przypomnijmy, że już w październiku ub. r. Benedykt XVI powierzył dwie ważne funkcje na tegorocznym Synodzie biskupom z USA i Francji. Jego relatorem generalnym mianował kard. Donalda Williama Wuerla z Waszyngtonu, a sekretarzem specjalnym abp. Pierre-Marie Carré z Montpellier.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.