Uwaga młode małżeństwa! Katedra warszawsko - praska, zaprasza do wyjątkowego, wspólnego świętowania: na Paradę Par Ślubnych
W uroczystość Bożego Ciała, w katedrze warszawsko - praskiej św. Floriana, odbędzie się tradycyjna procesja, która już po raz drugi przejdzie po dywanie utworzonym z żywych kwiatów. Dywan będzie „rozwinięty” w całej nawie głównej. Dywan przygotowują dziewczynki, które rok temu przystępowały po raz pierwszy do Komunii Świętej. Jest to ich wotum wdzięczności i czci ku Najświętszemu Sakramentowi. Po dywanie przejdzie abp. Henryk Hoser, niosąc monstrancję z Najświętszym Sakramentem.
Młode pary, przybywajcie!
Niewątpliwą atrakcją uroczystości będzie też obecność wielu par ślubnych, które w ślubnych strojach towarzyszyć będą procesji.
- Do Parady Par Ślubnych, zapraszamy pary, które zawarły sakrament małżeństwa w okresie minionego roku i chcą wyrazić w ten sposób radość z podjętej decyzji wspólnego życia, przekazać świadectwo swojej miłości i wierności - mówi jeden z organizatorów „kwiatowego” Bożego Ciała, Paweł Baczewski. - Każda z młodych żon otrzyma w tym dniu piękny kwiat jako symbol miłości, która zakwitła między małżonkami, i o którą codziennie należy dbać jak o najcenniejszą roślinę. Warto pamiętać, że kwiaty były również obecne w rajskim ogrodzie, kiedy Adam i Ewa byli tak bardzo szczęśliwi…
Natomiast każdy z młodych mężów obdarowany zostanie książką, która pomoże mu w budowaniu solidnych fundamentów dla nowego, małżeńskiego związku – i będzie tym, czym dobra gleba jest dla kwiatów. Dla młodych mam natomiast - przewidziano bukiety.
Trochę historii
Dywan rozwijano niegdyś przed królami i możnymi, również dziś pojawia się podczas wielu uroczystości – i świeckich, i religijnych. Utworzenie dywanu z kwiatów nawiązuje do tradycji średniowiecznej, kiedy z królewskich ogrodów darowywały w tym dniu Kościołowi kwiaty do przyozdobienia katedr.
Boże Ciało (Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej) jest wielkim kościelnym Świętem Eucharystii ustanowionym w XIII wieku – świętem dziękczynnym i radosnym. W Polsce obchodzono je po raz pierwszy w 1320 roku w Krakowie. Uroczyste procesje Bożego Ciała, zaczęły towarzyszyć obchodom święta później, bo w XV wieku, a ich intencją było rozwijanie kultu Chrystusa obecnego w Eucharystii. W tradycji ludowej Bóg „opuszcza kościoły”, „schodzi z ołtarzy”, by być bliżej zwykłych, ludzkich spraw. Kwiaty niemal od zawsze wpisane były w obchody Święta – tworzono z nich ołtarze, sypano płatki, pleciono wianki, które następnie święcono.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.