Z inicjatywy 250 ruchów i wspólnot katolickich, protestanckich i prawosławnych dziesiątki tysięcy europejskich chrześcijan zgromadziło się 12 maja pod hasłem „Razem dla Europy” w 144 miastach 22 państw kontynentu, w tym aż 42 we Włoszech, 28 w Niemczech, 14 we Francji, 10 w Hiszpanii, 7 w Portugalii, 6 w Rumunii, w Polsce zaś – we Wrocławiu.
W Brukseli wśród tysiąca uczestników spotkania obecni byli politycy i ludzie kultury. Z wideoprzesłaniem zwrócił się do zgromadzonych przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, który podkreślił, że „przeznaczenie Europy buduje się na filozofii relacji i spotkania, jedności w różnorodności”.
Głos zabrali także: były przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi, przewodnicząca ruchu Fokolari Maria Voce, założyciel Wspólnoty św. Idziego Andrea Riccardi i Thomas Römer z YMCA.
Według organizatorów, w kryzysie, jaki przechodzi Europa, powodującym podziały, inicjatywa „Razem dla Europy” miała być świadectwem wspólnoty, odpowiedzialności i zaangażowania na rzecz wspólnego europejskiego domu od Atlantyku po Ural, Europy, która nie zamyka się w sobie, lecz „dostrzega wspólny los z innymi kontynentami”. Chodziło także o ukazanie zaangażowania wyznawców Chrystusa w życie społeczne, polityczne, kulturowe i religijne jako „wkładu w tworzenie bardziej sprawiedliwej i braterskiej Europy”.
Na zakończenie spotkania, po przypomnieniu wizji ojców założycieli zjednoczonej Europy, w łączności satelitarnej i internetowej z innymi miastami, został ogłoszony manifest „Razem dla Europy 2012”, skierowany do instytucji europejskich i obywateli Europy. Wzywa on do stawienia czoła wyzwaniom zglobalizowanego świata i do nie zamykania się w sobie.
– Europa jest przeznaczeniem i koniecznością, gdyż wciela w życie, w pojednanej różnorodności, cywilizację wspólnoty życia – głosi apel ruchów kościelnych.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.