Nagrodę główną Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Feniks” 2012 otrzymał w tym roku ks. prof. Józef Kudasiewicz. Wyróżnienie otrzymała wydana przez „Małego Gościa” książka „Pamiętnik papieskiego anioła” Pawła Zuchniewicza
Uroczyste wręczenie statuetek i dyplomów laureatom odbyło się w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa na warszawskiej Pradze.
Witając zgromadzony gości abp Henryk Hoser wyraził radość, że Targi na trwałe wpisały się już w historię stolicy i przyczyniają się do rozwoju kultury książki, bez której, jak podkreślił, wyższa kultura jest niemożliwa. Biskup warszawsko-praski zwrócił także uwagę, że coraz szersza oferta wydawnicza prezentowana w czasie Targów pozwala nie tylko odwrócić złe tendencje w samej kulturze, ale także w naukach kościelnych, społecznych i humanistycznych.
W tym roku o nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ubiegało się aż 59 wydawców, którzy zgłosili niemal 250 tytułów. Wyróżnienia przyznawane są w 11 kategoriach. W sumie nagrodzono niemal 40 autorów, wydawnictw i publikacji.
Złotego Feniksa otrzymał ks. prof. Józef Kudasiewicz, którego „prace naukowe, odwaga duszpasterska oraz wspaniałe kaznodziejstwo stanowią wzór do naśladowania nie tylko dla środowisk ściśle konfesyjnych, ale też dla tych wszystkich, którzy prawdę, dobro i piękno łączą z miłością Stwórcy”. W imieniu laureata statuetkę odebrał jego uczeń i przyjaciel ks. Jan Nowak. – „Mam nadzieję, że ta nagroda nie przeszkodzi mi w medytacji nadziei ostatecznej” – napisał w liście dziękczynnym prof. Kudasiewicz.
Feniksa Specjalnego otrzymała Teresa Michałowska za publikację „Literatura polskiego średniowiecza. Leksykon”. - „Książkę tę pisałam przez piętnaście lat. Z uwagi na mój wiek myślę, że to jest moja ostatnia publikacja” – wyznała laureatka. Feniksa Specjalnego otrzymało także Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu za „Encyklopedię Filozofii Polskiej” oraz biskup Józef Zawitkowski, którego nagrodzono za „żarliwego ducha wiary i miłości ekspresyjnie wyrażanego w bogactwie słowa, wobec którego nie można przejść obojętnie”. Wspominając, że na warszawskiej Pradze zdawał maturę, a dziś w tym samym miejscu odbiera nagrodę Feniksa hierarcha powiedział – „Jeszcze są iskry z popiołów, bo co byłoby za życie bez nagrody”.
Feniks Diamentowy 2012 przypadł prof. dr. hab. Stefanowi Sawickiemu za „prekursorski i inicjujący charakter badań naukowych z zakresu historii i teorii literatury, metodologii humanistyki, edytorstwa i problematyki sacrum w literaturze”. Przywołując postać Cypriana Norwida prof. Sawicki podkreślił, że jest on najwybitniejszym w polskiej literaturze artystą słowa w sensie chrześcijańskim i jednym z największych poetów w skali europejskiej. –„Starajmy się, aby stał się patronem naszej polskiej obecności w Europie” – zaapelował laureat Diamentowego Feniksa.
Wyróżnienie otrzymała jedna z pozycji „Biblioteki Małego Gościa” - książka Pawła Zuchniewicza „Pamiętnik papieskiego anioła”, która towarzyszyła dzieciom podczas małogościowych Rorat 2011.
Wręczone zostaną także Małe Feniksy, przyznawane dziennikarzom i innym osobom, które przyczyniły się do promowania książki katolickiej. Po raz pierwszy w tym roku przyznano Małego Feniksa Specjalnego, otrzymał go redaktor naczelny tygodnika „Niedziela”, ks. Ireneusz Skubiś. W uzasadnieniu podkreślono, że wyróżnienie przyznaje się „za całościowy wkład pracy w mediach, środkach społecznego przekazu, w tym za promocje dobrych, wartościowych książek w mediach”.
Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Feniks” jest przyznawana od 1999 roku. Celem jest promowanie i wyróżnianie wartościowych publikacji, pozytywnie ukazujących wartości chrześcijańskie.
Choć ukraińska młodzież częściej uczestniczy w pogrzebach niż weselach swoich rówieśników...
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).