Pod hasłem "Chrońmy życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci" Kościół katolicki obchodzić będzie w niedzielę Dzień Świętości Życia. W ten dzień katolicy modlą się m.in. w intencji dzieci nienarodzonych. Obchodom będą towarzyszyć m.in. Marsze dla Życia.
Dzień Świętości Życia, obchodzony w tym roku po raz 14., przypada zawsze 25 marca - w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.
Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin ks. Dominik Koperski powiedział PAP, że w tym roku po raz pierwszy Dzień Świętości Życia poprzedził Tydzień dla Życia. Jego inicjatorem było Duszpasterstwo Służby Zdrowia i środowiska lekarskie, które chciały uczestniczyć w obchodach Dnia Świętości Życia poprzez różnego rodzaju konferencje naukowe poświęcone tej problematyce.
Jednym z głównych wydarzeń Tygodnia dla Życia jest - jak zaznaczył ks. Koperski - II Kongres Demograficzny. Przez cały tydzień trwało też "Warszawskie Jerycho Modlitewne", tj. nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy św. Barbary w intencji obrony życia zorganizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.
Kulminacją inicjatywy będzie niedzielny Marsz Świętości Życia. Poprzedzi go msza św., sprawowana w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela, której będzie przewodniczyć metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz; on też wygłosi homilię. Potem wierni przejdą z zapalonymi świecami i zniczami Krakowskim Przedmieściem do Bazyliki św. Krzyża. Marsz będzie odbywać się pod hasłem "Światło dla życia".
Na pl. Zamkowym połączy się z nim inny marsz, z katedry pw. św. Floriana na Pradze. Wcześniej zostanie tam odprawiona msza św. pod przewodnictwem biskupa diecezji warszawsko-praskiej abp. Henryka Hosera. Marsze zakończy koncert pt. "Jutrznia za Nienarodzonych".
W Dzień Świętości Życia Kościół wzywa rodziny i osoby samotne, a także organizacje rodzinne i wspólnoty katolickie, by zbierały się na modlitwie i dziękowały Bogu za dar życia. Zachęca także do niesienia pomocy potrzebującym, zwłaszcza matkom samotnie wychowującym dzieci i rodzinom wielodzietnym.
Dzień Świętości Życia został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1998 roku jako odpowiedź na wezwanie papieża Jana Pawła II zawarte w encyklice "Evangelium Vitae" ("Ewangelia Życia"). Papież wystąpił w niej przeciw "wszelkiego rodzaju zabójstwom, ludobójstwu, spędzaniu płodu, eutanazji i dobrowolnym samobójstwom". Potępił "działania naruszające całość osoby ludzkiej" - okaleczenia, tortury zadawane ciału i duszy, próby wywierania przymusu psychicznego. Za ubliżające godności ludzkiej uznał nieludzkie warunki życia, arbitralne aresztowania, deportacje, niewolnictwo, prostytucję, handel ludźmi, a także nieludzkie warunki pracy, w których "traktuje się pracowników jak zwykłe narzędzia zysku, a nie jak wolne, odpowiedzialne osoby".
Inicjatywę ustanowienia Dnia Świętości Życia podjęto na specjalnym Synodzie Biskupów Europy w 1991 roku.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.