Likwidacja Funduszu Kościelnego, "usamodzielnienie płacenia składek" przez duchownych, polityka rodzinna i lecznictwo były tematem spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu - poinformował minister administracji i cyfryzacji Michał Boni podczas konferencji prasowej, która odbyła się 15 marca w Warszawie.
Strona rządowa postulowała, aby duchownych włączyć do powszechnego systemu emerytalnego, tak aby wypracowane reguły ubezpieczeń dotyczyły wszystkich grup, w tym księży. Płatnikiem składek osób duchownych będzie zwierzchnia instytucja wyznaniowa danej osoby duchownej - wyjaśnił min. Boni.
Poinformował, że strona rządowa sformułowała też opinię, że należy zlikwidować Fundusz Kościelny i zaproponowała, aby w zamian umożliwić odpis 0,3 proc. ze strony każdego podatnika obok 1 proc., który nadal będzie można przeznaczyć na organizacje pożytku publicznego. Specjalny zapis umożliwi odpowiednim organom rentowym ZUS i KRUS przekazywanie, na wniosek podatnika, odpisu 0,3 proc. na rzecz Kościoła - dodał minister Boni.
Podkreślił, że jest to początek dyskusji o finansowaniu Kościoła. - Jest to ważne, otwarte, nowoczesne rozwiązanie - określił propozycję rządu. Widać wolę obu stron, aby znaleźć rozwiązanie - stwierdził min. Boni
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.