Wielkopostny list patriarchy Jerozolimy

O ofiarowanie postu i umartwień w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie apeluje w wielkopostnym liście pasterskim łaciński patriarcha Jerozolimy.

Abp Fouad Twal przypomina ewangeliczny wymiar Wielkiego Postu i jego aktualizację w życiu człowieka wierzącego. Chrześcijańska praktyka postu – podkreśla hierarcha – „jest środkiem, a nie celem”, ma bowiem prowadzić do nawrócenia osobistego i społecznego, które jest fundamentem pokoju.

Nawiązując do ewangelicznego opisu czterdziestodniowego postu Pana Jezusa, abp Twal zwrócił uwagę na geograficzny i topograficzny wymiar tajemnicy zbawienia. Kościół jerozolimski nie tylko rozważa tajemnicę pobytu Jezusa na pustyni, lecz również czci sanktuarium Góry Czterdziestodniowego Postu i Kuszenia, zlokalizowanej przez tradycję w pobliżu Jerycha.

Na Wielki Post, jako przygotowanie do Triduum Paschalnego, patriarcha wskazał wierzącym w Chrystusa trzy wymogi: „medytację tajemnicy krzyża, otwartość na działanie Ducha Świętego oraz formowanie własnego życia według woli Bożej”.

Osobista „przemiana serca i powrót do Pana”, czytamy w liście, musi rodzić konsekwencje społeczne: „uszanowanie życia, własności prywatnej i praw człowieka”. Wobec narastających form przemocy i nasilających się konfliktów na Bliskim Wschodzie patriarcha zaapelował o modlitwy oraz ofiarowanie postu i umartwień w intencji pokoju.

W liście pasterskim abp Twal przypomniał ponadto o praktyce wielkopostnej jałmużny na rzecz ubogich oraz zaproponował, aby oszczędności z dobrowolnie podjętego postu zostały przeznaczone na budowę kościoła i całego kompleksu sanktuarium Chrztu Pana Jezusa na wschodnim brzegu Jordanu. Na zakończenie przesłania zapewnił o żarliwej modlitwie jerozolimskiego Kościoła Matki, skupionego przy Kalwarii i pustym grobie Zmartwychwstałego, oraz życzył świętych owoców wielkopostnej drogi ku Wielkanocy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9