Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie wraz z trzema ośrodkami adopcyjnymi poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze. Akcja pt. "Masz serce-otwórz do niego drzwi" potrwa do 12 marca.
Jej celem jest propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego, pozyskanie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, a także znalezienie osób chcących prowadzić placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej poszukuje osób, które są gotowe poświęcić dzieciom "swój czas i serce", osób odpowiedzialnych, które nie boją się wyzwań.
Jak powiedziała PAP Agnieszka Sędziwa-Kogut kierownik sekcji ds. wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej oraz pomocy instytucjonalnej z MOPS-u obecnie w rodzinach zastępczych przebywa ok. 420 dzieci. "Potrzeby sukcesywnie rosną. Na dziś potrzebujemy ok. 30 rodzin zastępczych dla kilkudziesięciu dzieci, które przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, a mogłyby trafić do rodziny zastępczej" - powiedziała.
W ośrodku zapewniają, że spotkają się z każdą osobą, która się z nimi skontaktuje.
Rodziną zastępczą mogą być wspólnie zamieszkali małżonkowie, a także osoba samotna - niezamężna lub rozwiedziona. Rodzice zastępczy mogą być bezdzietni lub mieć własne dzieci, być spokrewnieni z przyjmowanym pod opiekę dzieckiem albo dla niego obcy.
Dzieci trafiające do rodzin zastępczych są czasem sierotami, ale najczęściej pochodzą z rodzin, w których występujące problemy, różnej natury, uniemożliwiają rodzicom naturalnym zapewnienie odpowiedniej opieki dzieciom.
Do obowiązków rodziny zastępczej należy m.in. wyrównywanie deficytów rozwojowych; wspieranie rozwoju dziecka poprzez umożliwienie kształcenia, rozwój zainteresowań i indywidualizowanie oddziaływań wychowawczych; przygotowanie do samodzielnego życia a także utrzymywanie więzi dziecka z rodziną i umożliwienie jego powrotu do rodziny biologicznej.
Według obowiązującej od początku tego roku ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej rodziny niespokrewnione otrzymają 1 tys. zł wsparcia finansowego bez względu na wiek dziecka, a rodziny spokrewnione (np. dziadkowie, dorosłe rodzeństwo) - 660 zł. Wsparcie może być pomniejszone o kwotę nie wyższą niż 50 proc. dochodu dziecka. Za taki dochód uważa się m.in. alimenty, rentę rodzinną.
Akcja prowadzona jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie we współpracy z częstochowską filią Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego, Ośrodkiem Adopcyjnym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Katolickim Ośrodkiem Adopcyjno-Opiekuńczym.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).