Sytuacja wydziałów teologicznych i kształconej tam kadry naukowej, dalszy przebieg procesu dialogu w Kościele oraz etyka mediów, to główne tematy rozpoczynającego się 27 lutego wiosennego zebrania Konferencji Biskupów Niemieckich.
W sumie 68 biskupów diecezjalnych i pomocniczych obradować będzie do 1 marca w Ratyzbonie. W ramach zebrania biskupi zapoznają się też ze stanem raportu w sprawie odszkodowań dla dzieci z domów dziecka.
Nie jest wykluczone, że zapadną już pewne decyzje dotyczące sytuacji należącej do Kościoła oficyny wydawniczej „Weltbild” w Augsburgu. Według niemieckich mediów, coraz bardziej intensywnie rozważana jest jej sprzedaż. Wydawnictwo „Weltbild”, największe na niemieckim rynku książkowym, jest własnością dwunastu diecezji katolickich, diecezji polowej w Berlinie oraz Związku Diecezji Niemieckich. Pod naciskiem publicznej debaty i zarzutu sprzedaży przez wydawnictwo tytułów propagujących erotykę i ezoterykę, w listopadzie ub. roku biskupi postanowili „wziąć rozwód” z domem mediowym „Weltbild”.
Gościem wiosennego zebrania episkopatu Niemiec będzie nuncjusz apostolski, abp Jean-Claude Perisset oraz trzej biskupi z Indii, Kamerunu i Boliwii.
Rok Święty to wyjątkowa okazja, by odbyć pielgrzymkę do Włoch.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.