Seewald ostro o Kościele w Niemczech

Niemiecki pisarz i publicysta katolicki Peter Seewald w ostrych słowach skrytykował Kościół katolicki swego kraju. „`Nauczka z Limburga` pozwala nie tylko rozpoznać tkwiące głęboko nastroje antykatolickie w życiu publicznym. Pokazuje także sam Kościół, zesztywniały, utrzymywany dotacjami państwowymi, zamiast siłą wiary” - napisał na łamach najnowszego wydania tygodnika „Focus” biograf Benedykta XVI.

Seewald uważa, że brakuje „oddziału specjalnego” w episkopacie Niemiec – grupy, która „mogłaby służyć wsparciem zdezorientowanym wiernym, nie tylko w związku z kryzysem wokół Limburga” i „pasterzy, którzy pozwolą się nawet ubiczować, jeśli miałoby to służyć ochronie powierzonej im wspólnoty”. Tymczasem „oficjalny Kościół jest postrzegany jako zmęczony, zmarniały, niemrawy i nudny”.

„Uderzające zaniedbania” zarzucił Seewald przede wszystkim władzom Konferencji Biskupów Niemiec. Zwrócił uwagę, że 90 proc. członków Kościoła nie uczęszcza na nabożeństwa i pyta: gdzie jest kampania, mająca na celu utrzymanie wiernych, a nie tylko płatników podatku? Jednocześnie wyraził przekonanie, że biskup Limburga, Franz-Peter Tebartz-van Elst „niewątpliwie nie dorósł do swoich zadań”. Zarzuty o błędnym informowaniu księży i wiernych są poważne.

"Dom biskupi w Limburgu stanie się być może pomnikiem Kościoła administrującego, który oddalił się od swojej misji” - stwierdził Seewald i dodał, że inwestycja byłaby coś warta, gdyby z tego wyniknął „nowy początek i samooczyszczenie, do którego przed laty wzywał Benedykt XVI”.

"Kościół musi się zregenerować" - uważa niemiecki publicysta. Podkreślił, że chodzi tu o coś więcej, niż tylko transparentność. "Kościół jest potrzebny jako `pocieszyciel` i `zbawiciel`, jako siła, która pobudza nasze myślenie i strzeże nas przed samouwielbieniem” - napisał Seewald w tygodniku „Focus”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10