22 lutego w luterańskim kościele św. Trójcy w Warszawie ma zostać podpisane porozumienie o współpracy między Kościołami Ewangelicko-Augsburskim i Ewangelicko-Reformowanym w Polsce. Określa ono m.in. zasady czynnego udziału wiernych w życiu obu Kościołów.
Jak poinformował PAP rzecznik Kościoła luterańskiego ks. Wojciech Pracki "Porozumienie o wzajemnym dopuszczeniu wiernych do czynnego korzystania z praw i obowiązków wynikających z udziału w życiu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i Ewangelicko-Reformowanego w RP" określa zasady przynależności ewangelików reformowanych do parafii luterańskich i luteran do parafii ewangelicko-reformowanych. Reguluje także kwestie biernego i czynnego prawa wyborczego takich osób do władz parafialnych.
"Podpisanie dokumentu jest wyjściem obu Kościołów naprzeciw sytuacji, w jakiej znajdują się ich wierni. Zdarza się, że ewangelicy reformowani żyją w miejscowości, gdzie nie mają swojej parafii, a najbliższą jest parafia luterańska (lub odwrotnie). Wtedy uczestniczą w życiu bratniego Kościoła" - powiedział.
Podkreślił, że dzięki przyjęciu Porozumienia będą oni mogli współdecydować o wyborze nowego proboszcza czy budżecie parafii. "Bierne prawo wyborcze oznacza, że członkowie bratniego Kościoła będą mogli być wybierani do rad parafialnych parafii, w których faktycznie funkcjonują. Nie będzie natomiast możliwości zasiadania w radach diecezjalnych" - wyjaśnił ks. Pracki.
Dodał, że podpisanie Porozumienia pozwoli wiernym bratnich Kościołów na pełnoprawne funkcjonowanie w Kościołach luterańskim i reformowanym, przy pełnym zachowaniu własnej tożsamości wyznaniowej. "Nie ma ono na celu łączenia Kościołów w jeden organizm. Porozumienie wynika z mniejszościowego charakteru obu Kościołów w Polsce" - zaznaczył ks. Pracki.
Podkreślił też, że Kościoły Ewangelicko-Augsburski i Ewangelicko-Reformowany od lat współpracują na płaszczyźnie ekumenicznej. "Już w XIX wieku zaistniały tendencje związane z połączeniem władz administracyjnych obu kościołów (wspólny Konsystorz). Starania te nie zostały jednak zwieńczone sukcesem" - zaznaczył rzecznik Kościoła luterańskiego.
Ks. Pracki podkreślił, że warszawskie parafie reformowane i luterańskie użyczają sobie kościołów na czas wyłączania ich z użytku w związku z remontami. Ponadto obydwa Kościoły należą do Wspólnoty Ewangelickich Kościołów w Europie (do 2003 - Leuenberska Wspólnota Kościołów).
"Oznacza to, że posiadają one wspólnotę ambony i ołtarza, tzn. uznają ważność sakramentu chrztu i Komunii Świętej, a wierni mogą przystępować do sakramentów w bratnim Kościele. Podobnie jest w kwestii głoszenia kazań. Istnieje też możliwość wymiany duchownych między Kościołami" - wyjaśnił rzecznik Kościoła luterańskiego.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.