Chorzy i cierpiący są skarbem Kościoła - podkreślił abp Henryk Hoser 9 lutego. Biskup warszawsko-praski odwiedził Dom Pomocy Społecznej „Pod Brzozami” na Białołęce, gdzie przewodniczył uroczystej Mszy św. i udzielił osobom starszym sakramentu namaszczenia chorych
Zwracając uwagę, że choroba jest dla człowieka trudnym doświadczeniem i by je przejść każdy potrzebuje przewodnika, abp Hoser zachęcał pensjonariuszy do powierzenia się Jezusowi Chrystusowi, który doskonale zna ludzkie cierpienie, ponieważ sam przez nie przeszedł. – W sakramencie namaszczenia chorych Bóg przynosi człowiekowi łaskę umocnieniu w walce z cierpieniem, z trudnościami oraz siłę w samotności – tłumaczył arcybiskup.
Wskazując na przykład postawy Jezusa Chrystusa w czasie Jego męki i śmierci na krzyżu, bp warszawsko-praski zachęcał pensjonariuszy, aby ofiarowywali swoje trudne doświadczenia za innych. Jak zaznaczył – „skarb chorych polega nam tym, że swoim cierpieniem leczą świat. To właśnie z jego głębokości wydobywa się nasze wołanie do Boga, które „jest najczystszą modlitwą, idącą prosto do Bożego Serca”. – „O tej modlitwie nigdy nie zapominajmy” – apelował.
- Dom, w którym żyjecie nie jest gdzieś na marginesie życia – podkreślił biskup warszawsko-praski. - Tu życie jest prawdziwe, pulsujące. Nie ma w nim nic ze sztuczności, z reklamy, nie ma nic z tego sztafażu, który jest nam ciągle narzucany. W tym miejscu weryfikuje się wartość każdego człowieka. Tu się dokonuje także uszlachetnienie ludzkiego cierpienia.
Abp Hoser zachęcał pensjonariuszy, aby otwierali się na potrzeby i cierpienia tych, którzy są wokół nich – być może oni potrzebują więcej.
W Domu Pomocy Społecznej „Pod Brzozami” przebywa 80 pensjonariuszy w podeszłym wieku. Mogą oni korzystać z terapii zajęciowej, muzykoterapii, zajęć usprawniających ruchowo. Mieszkańcy ośrodka utworzyli także zespół muzyczny, z którym wyjeżdżają na konkursy, przeglądy, a nawet dają występy w innych placówkach. Opiekę duchową nad pensjonariuszami sprawuje naczelny kapelan więziennictwa w Polsce i wiceprezydent Międzynarodowej Komisji Katolickiego Duszpasterstwa Więziennego
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.