Abp Hoser: Chorzy i cierpiący są skarbem Kościoła

Chorzy i cierpiący są skarbem Kościoła - podkreślił abp Henryk Hoser 9 lutego. Biskup warszawsko-praski odwiedził Dom Pomocy Społecznej „Pod Brzozami” na Białołęce, gdzie przewodniczył uroczystej Mszy św. i udzielił osobom starszym sakramentu namaszczenia chorych

Zwracając uwagę, że choroba jest dla człowieka trudnym doświadczeniem i by je przejść każdy potrzebuje przewodnika, abp Hoser zachęcał pensjonariuszy do powierzenia się Jezusowi Chrystusowi, który doskonale zna ludzkie cierpienie, ponieważ sam przez nie przeszedł. – W sakramencie namaszczenia chorych Bóg przynosi człowiekowi łaskę umocnieniu w walce z cierpieniem, z trudnościami oraz siłę w samotności – tłumaczył arcybiskup.

Wskazując na przykład postawy Jezusa Chrystusa w czasie Jego męki i śmierci na krzyżu, bp warszawsko-praski zachęcał pensjonariuszy, aby ofiarowywali swoje trudne doświadczenia za innych. Jak zaznaczył – „skarb chorych polega nam tym, że swoim cierpieniem leczą świat. To właśnie z jego głębokości wydobywa się nasze wołanie do Boga, które „jest najczystszą modlitwą, idącą prosto do Bożego Serca”. – „O tej modlitwie nigdy nie zapominajmy” – apelował.

- Dom, w którym żyjecie nie jest gdzieś na marginesie życia – podkreślił biskup warszawsko-praski. - Tu życie jest prawdziwe, pulsujące. Nie ma w nim nic ze sztuczności, z reklamy, nie ma nic z tego sztafażu, który jest nam ciągle narzucany. W tym miejscu weryfikuje się wartość każdego człowieka. Tu się dokonuje także uszlachetnienie ludzkiego cierpienia.

Abp Hoser zachęcał pensjonariuszy, aby otwierali się na potrzeby i cierpienia tych, którzy są wokół nich – być może oni potrzebują więcej.

W Domu Pomocy Społecznej „Pod Brzozami” przebywa 80 pensjonariuszy w podeszłym wieku. Mogą oni korzystać z terapii zajęciowej, muzykoterapii, zajęć usprawniających ruchowo. Mieszkańcy ośrodka utworzyli także zespół muzyczny, z którym wyjeżdżają na konkursy, przeglądy, a nawet dają występy w innych placówkach. Opiekę duchową nad pensjonariuszami sprawuje naczelny kapelan więziennictwa w Polsce i wiceprezydent Międzynarodowej Komisji Katolickiego Duszpasterstwa Więziennego

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7