Izrael - Watykan: Negocjacyjny optymizm

Uzgodniono „dalsze kroki ku zawarciu” porozumienia w sprawach ekonomicznych i fiskalnych Kościoła katolickiego w Izraelu

Reklama

Mówi o tym wspólny komunikat z wczorajszej sesji plenarnej Stałej Dwustronnej Komisji Roboczej między Stolicą Apostolską a Państwem Izrael w izraelskim ministerstwie spraw zagranicznych w Jerozolimie. Jak czytamy w komunikacie, odbyła się ona „w atmosferze otwartej, przyjaznej i konstruktywnej. Dokonano znacznych postępów w ważnych kwestiach”. Nie podaje się jednak żadnych szczegółów, prócz tego, że następną sesję plenarną komisji zaplanowano na 11 czerwca b.r. w Watykanie. 13-osobowej delegacji Stolicy Apostolskiej przewodniczył prał. Ettore Balestrero, podsekretarz ds. relacji z państwami w watykańskim Sekretariacie Stanu, a 11-osobowej izraelskiej – wiceminister spraw zagranicznych Danny Ayalon. Obaj kierują negocjacjami już od kilku lat. Do delegacji watykańskiej należał też nuncjusz apostolski w Izraelu, abp Antonio Franco.

„Dokonano postępów rzeczywiście znacznych – stwierdził watykański dyplomata. – Daje to nadzieję na osiągnięcie w stosunkowo krótkim czasie tego porozumienia, które dotyczy praktycznych aspektów życia i działalności Kościoła w Izraelu: podatków i Miejsc Świętych. Pozostają tylko nieliczne kwestie, nad którymi będziemy musieli jeszcze pracować. Postępy, jak sądzę, zawdzięczamy temu, że te długie lata negocjacji doprowadziły nas do lepszej wzajemnej znajomości, a zatem, powiedziałbym, także do większego zaufania. Praca była konstruktywna, atmosfera pozytywna, bo już od wielu miesięcy pracujemy nad tym, co jest naszym oczekiwaniem, nad kwestiami, które leżą nam na sercu i są zasadnicze dla samego życia Kościoła. Przedstawiliśmy je, wyłożyliśmy nasze racje, spotkaliśmy się, powiedzmy, ze zrozumieniem potrzeby dania odpowiedzi. Zrobiliśmy zatem znaczne postępy”.

Jak informuje agencja AFP, powołując się na „źródło zbliżone do negocjacji”, osiągnięto porozumienie co do podatków miejskich, gruntowych i od działalności stowarzyszeń katolickich oraz w kwestii wywłaszczenia terenów. Trwające od 12 lat negocjacje watykańsko-izraelskie trzeba będzie jednak kontynuować, dopóki nie uzgodni się wszystkich spraw dotyczących statusu prawno-finansowego własności Kościoła w Ziemi Świętej. Pragnący zachować anonimowość informator wyraził optymizm co do możliwości dość szybkiego osiągnięcia porozumienia, skoro dokonano tym razem rzeczywistych postępów. Jak uważa, do jego zawarcia mogłoby dojść po dwóch następnych sesjach plenarnych negocjacji. Ponieważ odbywają się one w półrocznych odstępach, oznaczałoby to, że trzeba będzie poczekać jeszcze rok.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IZRAEL, WATYKAN

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7