W Paryżu bronili życia

Ósmy, doroczny Marsz dla życia przeszedł w niedzielę 22 stycznia ulicami Paryża. Publiczna manifestacja obrońców życia przyciągnęła w tym roku rekordowe rzesze Francuzów, znaczące było też wsparcie dla tej inicjatywy katolickich hierarchów.

Zdaniem organizatorów, tegoroczny Marsz był wyjątkowy, bo nawiązywał do zbliżających się wyborów prezydenckich i parlamentarnych. W kraju, w którym co roku zabija się legalne ponad 220 tys. nienarodzonych dzieci, temat aborcji niemal nie istnieje w debacie publicznej.

Marsz dla życia poparł wyrażający w poprzednich latach dystans do tej inicjatywy metropolita Paryża, kard. André Vingt-Trois. Hierarcha uznał publicznie Marsz za jeden ze sposobów, którymi chrześcijanie mogą promować szacunek dla życia. W sumie Marsz poparło 32 biskupów katolickich, co skutkowało tym, że o manifestacji można się było dowiedzieć w wielu diecezjach i parafiach. Wśród jego uczestników można było zobaczyć wielu księży ze wspólnot parafialnych rejonu Paryża.

Metropolita Lyonu, kard. Philippe Barbarin przesłał specjalne błogosławieństwo dla uczestników pochodu, a trzech biskupów osobiście wzięło udział w ulicznej manifestacji.

Ordynariusz Bayonne, bp Marc Aillet powiedział portalowi LifeSiteNews, że przyjechał do stolicy kraju razem z innymi, bo wierzy, że głoszenie Słowa Bożego i promowanie kultury życia na ulicach ma ogromny sens, a jego rolą jest towarzyszenie wiernym, którzy angażują się w to dzieło i „czasami oddają całe swoje życia za ten szczytny cel”.

Aborcję zalegalizowano we Francji w 1975 r. Po raz pierwszy obrońcy życia zorganizowali Marsz dla życia w Paryżu w 2005 roku. Wśród ugrupowań politycznych tylko Partia Chrześcijańsko-Demokratyczna zapowiada obecnie zmianę proaborcyjnych praw, które obowiązują dziś we Francji. Jej szefowa Christine Boutin, która szła w niedzielnym Marszu, obiecuje stworzenia lepszych warunków dla życia i rodziny. Jednocześnie jednak kandydatka na fotel prezydenta Francji, była ministra mieszkalnictwa i polityki miejskiej, nie kwestionuje samego prawa do aborcji.

W zorganizowanym w 37. rocznicę legalizacji aborcji we Francji Marszu udział wzięli przedstawiciele kilkunastu stowarzyszeń zaangażowanych w obronę życia. Szacuje się, że w pochodzie przeszło około 30 tys. osób. Wielu przyjechało z zagranicy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10