Dopiero w kwietniu, a nie w najbliższych dniach Benedykt XVI mianuje nowego prefekta Kongregacji Nauki Wiary – pisze na łamach portalu vaticaninsider włoski watykanista, Andrea Tornielli.
Jego zdaniem następcą Amerykanina, 75-letniego kard. Williama Levady, który ukończył już przewidziany prawem wiek i nie kryje, że pragnie przejść na emeryturę, z pewnością nie zostanie Włoch, lecz raczej Niemiec, Francuz lub któryś z hierarchów języka angielskiego.
Zdaniem Torniellego nadal aktualna jest kandydatura na to stanowisko biskupa Ratyzbony, 64-letniego Gerharda Ludwiga Müller, znanego teologa, członka Kongregacji, cenionego osobiście przez Benedykta XVI. Przed kilkoma dniami Ojciec Święty przyjął go na audiencji prywatnej. Jeśli niemiecki hierarcha nie zostanie jednak prefektem dykasterii strzegącej ortodoksji wiary, może on objąć stanowisko Bibliotekarza Świętego Kościoła Rzymskiego, ponieważ piastujący obecnie to stanowisko, kard. włoski salezjanin, kard. Raffaele Farina ukończył już 78 lat. Ze stanowiskiem tym związana jest purpura kardynalska – przypomina Tornielli.
Innym kandydatem na prefekta Kongregacji Nauki Wiary jest według wiedzy włoskiego watykanisty obecny arcybiskup Bordeaux i były przewodniczący episkopatu Francji, 67-letni kard. Jean-Pierre Bernard Ricard. Także on jest członkiem tej dykasterii.
Oprócz nich papież rozważa możliwość mianowania prefektem byłego „Świętego Oficjum” któregoś z hierarchów języka angielskiego. Miałoby to być motywowane między innymi leżącą w kompetencjach Kongregacji kwestią przyjmowania do Kościoła katolickiego grup byłych anglikanów na mocy ogłoszonej 4 listopada 2009 r. konstytucji apostolskiej Anglicanorum coetibus. W tym kontekście Tornielli przypomina, że w Kurii Rzymskiej pracuje już Amerykanin, który w przeszłości ( w latach 2002-2009 był podsekretarzem Kongregacji Nauki Wiary i przez trzy lata był współpracownikiem kierującego nią ówczesnego kardynała Josepha Ratzingera. Chodzi o obecnego sekretarza Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, 68-letniego dominikanina, abp. Josepha Augustine'a Di Noię. Włoski watykanista zastrzega, że możliwe są także inne kandydatury z kręgów języka angielskiego.
Natomiast zdecydowanie odrzuca hipotezę, jakoby nowym prefektem tej ważnej dykasterii miał zostać włoski salezjanin, kard. Angelo Amato, który w czerwcu br. ukończy 74 lata. Przypomina też, że decyzja w sprawie nowego „stróża ortodoksji” będzie osobistym postanowieniem Benedykta XVI. Pierwotnie oczekiwano, że nominacja nowego prefekta Kongregacji Nauki Wiary nastąpi po planowanej na przyszły tydzień sesji plenarnej tej dykasterii.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.