Wizyta Benedykta XVI w Beninie będzie miała znaczenie dla całej Afryki. Zwracał na to uwagę rzecznik Stolicy Apostolskiej podczas spotkania z dziennikarzami przed rozpoczynającym się jutro wydarzeniem.
Do papieskiej podróży szykuje się też watykańska dyplomacja. W ramach przygotowań nuncjusz apostolski w Polsce spotkał się z rezydującymi w Warszawie ambasadorami krajów afrykańskich. „Mam nadzieję, że znaczenie tej podróży wykroczy poza sam Benin i stanie się świętem wiary, które udzieli się także innym” – powiedział nam po spotkaniu abp Celestino Migliore.
„Ambasadorów afrykańskich rezydujących w Polsce jest niewielu. Chciałem jednak spotkać się z nimi, ponieważ przy każdej wizycie apostolskiej dobrze jest wymienić informacje i opinie. Ponadto chcę powiedzieć, że w świecie dyplomacji relacje między przedstawicielami krajów afrykańskich i Watykanu są nie tylko serdeczne, ale też opierają się często na zaufaniu i współpracy” – powiedział Radiu Watykańskiemu dyplomata.
Abp Migliore poinformował ambasadorów, że podczas swej podróży, która rozpocznie się jutro, Papież ogłosi posynodalną adhortację apostolską. Zwróci w niej uwagę na potrzebę zaangażowania społeczności lokalnych w inicjatywy służące wspieraniu pokoju, sprawiedliwości i rozwoju. Tych inicjatyw jest już wiele, ale ich skuteczność zależy od zaangażowania samych Afrykańczyków – powiedział nuncjusz apostolski w Polsce.
Historyk prof. Jan Żaryn zeznawał w tej sprawie w Sądzie Okręgowym w Warszawie.
W imieniu papieża uroczystości beatyfikacyjnej we Fryburgu będzie przewodniczyć kardynał Kurt Koch.
W 1966 roku biskupi Stanów Zjednoczonych ograniczyli ten obowiązek do okresu Wielkiego Postu.
Formuła podjęta przez pomysłodawców i realizatorów od początku znalazła odbiorców.