Rekolekcje Episkopatu na Jasnej Górze

Rekolekcje Episkopatu rozpoczną się w poniedziałek, 21 listopada, na Jasnej Górze, podczas których biskupi przyjrzą się postaci św. Piotra - pierwszego pasterza Kościoła - poinformowało PAP w środę biuro prasowe KEP.

Rekolekcje dla biskupów poprowadzi dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie i redaktor naczelny "Zeszytów Formacji Duchowej", ks. Krzysztof Wons. "Całe rekolekcje będą skoncentrowane na słowie Bożym z Dziejów Apostolskich. Biskupi podążą drogą św. Piotra, by tak jak on spotkać się z Chrystusem" - zapowiada ks. Wons.

Jak informuje biuro prasowe KEP, biskupi wysłuchają ośmiu nauk rekolekcjonisty. Przyjrzą się w nich postaci św. Piotra - pierwszego pasterza Kościoła. "Będziemy podążali drogą pasterza, który z początku się pogubił, ale nie przestał tęsknić za Jezusem, został świętym. Będziemy chcieli pobyć na modlitwie z Piotrem z Dziejów Apostolskich. Będziemy z Piotrem, który uczył się wyznawać Jezusa wszędzie tam, gdzie go postawił Duch Święty, który z mocą głosił Słowo Boże w imię Jezusa, stał się skalistym oparciem dla młodej wspólnoty, nie cofnął się przed więzieniem, oddaniem życia Jezusowi w Kościele aż po męczeńską śmierć" - wyjaśnia ks. Wons.

W kolejnych dniach modlitwie Apelu Jasnogórskiego przewodniczyć będą mianowani w ostatnim czasie biskupi pomocniczy: Grzegorz Ryś i Damian Muskus z Krakowa oraz bp Marek Solarczyk z Warszawy.

We wtorek rano mszy św. w Kaplicy Matki Bożej będzie przewodniczył i homilię wygłosi metropolita poznański i wiceprzewodniczący Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, a w środę metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. W środę biskupi przystąpią do sakramentu pokuty. Rekolekcje zakończą się w czwartek przed południem Eucharystią. Odprawi ją prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

W trakcie rekolekcji biskupi obejrzą dokument "Prawdziwie spadła z nieba" w reż. Zdzisława Sowińskiego. Opowiada on o powstaniu i umieszczeniu we wrześniu ubiegłego roku na Obrazie Jasnogórskim Koron i Sukni Wdzięczności - zostały one wykonane z ofiar pielgrzymów przez słynnego bursztynnika Mariusza Drapikowskiego.

Rekolekcje Episkopatu odbywają się tradycyjnie na Jasnej Górze. Biskupi mieszkają w jasnogórskim Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II i tam w sali konferencyjnej wysłuchują nauk rekolekcyjnych. W Kaplicy Matki Bożej w sanktuarium gromadzą się na wspólnej modlitwie i sprawowaniu Eucharystii.

Pierwsze rekolekcje biskupów na Jasnej Górze odbyły się w 1946 roku. Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński wprowadził zwyczaj corocznych rekolekcji Episkopatu w 1950 roku.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6