- We Lwowie poprzez swoją obecność, rozmowy i modlitwy chcieliśmy dać wyraz naszej solidarności i wsparcia dla całej Ukrainy - powiedział KAI abp Wojciech Polak, który, wraz z przewodniczącym Episkopatu abp. Stanisławem Gądeckim i metropolitą lubelskim abp. Stanisławem Budzikiem, przebywają w tych dniach w Ukrainie. Prymas poinformował, że delegacja spotkała się z katolickim metropolitą lwowskim abp. Mieczysławem Mokrzyckim i greckokatolickim metropolitą lwowskim abp. Ihorem Woźniakiem, z którymi rozmawiano o pomocy uchodźcom z Ukrainy i pomocy Ukrainie jaką świadczy Kościół z Polski.
O tym, że Pan Bóg pozwala człowiekowi na protest, w obliczu nieszczęść, które wydają się zbyt duże i nieproporcjonalne do ludzkich sił, ale też o tym, że ów protest nie powinien zachwiać niezłomną wiarą i miłością doświadczanego próbami człowieka – mówił papież Franciszek w katechezie podczas środowej audiencji generalnej. Odwołał się przy tym do biblijnej postaci Hioba, ale też do doświadczeń współczesnych społeczeństw.
Dziś o godz. 21:00 w TVP1 odbędzie się premiera filmu „Szklany Dom – odpowiedź Jana Pawła II na kryzys wykorzystywania seksualnego w Kościele” w reżyserii Pauliny Guzik. Po filmie autorka filmu poprowadzi debatę pt. „Poszukując prawdy” z udziałem ks. Piotra Studnickiego, Tomasza Terlikowskiego, Ewy Czaczkowskiej i Marcina Przeciszewskiego.
Gdzie znaleźć młodych ludzi, którzy w szczególny sposób poświęcili życie Bogu i pracy dla dobra Kościoła? Zapraszamy na IV Kongres Młodych Osób Konsekrowanych! Odbędzie się w Licheniu Starym między 22 a 25 września 2022 roku.
Serdecznie zapraszamy na internetowe spotkanie na żywo z kardynałem Georgem Pellem, które odbędzie się w najbliższy piątek, 20 maja o godzinie 20:00. Uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań na czacie.
Papież Franciszek zainauguruje w czwartek 19 maja Międzynarodowy Ruch Edukacyjny Scholas Occurrentes. Podczas spotkania z 50-osobową grupą młodzieży z różnych stron świata głos zabierze m.in. Bono, lider zespołu U2.
18 maja mijają 102 lata od narodzin Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II. Po doświadczeniu II wojny światowej, znając skutki nazizmu i bolszewizmu papież wielokrotnie zabierał głos mówiąc o podmiotowości narodów. Na forum ONZ w 1995 r. oświadczył, że "każdy naród ma prawo kształtować swoje życie zgodnie z własnymi tradycjami".
W środę rozpoczyna się wizyta sekretarza do spraw relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskupa Paula Gallaghera na Ukrainie. To pierwsza podróż szefa dyplomacji Watykanu od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę. Arcybiskup Gallagher spotka się też z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisławem Gądeckim.
Z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę wiele tamtejszych parafii prawosławnych, podporządkowanych dotychczas Patriarchatowi Moskiewskiemu, zrywa obecnie z nim więzi. Tylko w niedzielę 21 takich parafii przeszło do niezależnego Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) – poinformował ukraiński portal informacyjny RISU. Według raportu, prawie wszystkie parafie znajdują się w zachodniej Ukrainie.
Trybunał w Strasburgu oddalił skargę duńskiego lekarza, który udzielał porad, w jaki sposób odebrać sobie życie. W 2019 r. dr Svend Lings został skazany na karę więzienia w zawieszeniu za przestępstwo wspomaganego samobójstwa. Stracił też prawo wykonywania zawodu. Lekarz jest odpowiedzialny za śmierć co najmniej dwóch osób.
Wiemy, że w naszej biedzie i walce nie jesteśmy sami. Nie walczymy samotnie. Jest z nami Kościół Chrystusowy i wielka rodzina chrześcijańskich narodów – mówił w codziennym orędziu wojennym abp Światosław Szewczuk. Mówiąc o potrzebie pocieszania strapionych, podkreślił znaczenie pomocy, jaką otrzymują dziś Ukraińcy ze strony Kościoła katolickiego na całym świecie, w tym od watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich.
Klasztor paulinów w Mariupolu, zajęty w marcu przez wojska rosyjskie, został siedzibą władz okupacyjnych. Poinformował o tym proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w tym mieście o. Paweł Tomaszewski OSPPE.
Niemal trzy tysiące życzeń napłynęło z całego świata drogą internetową dla Benedykta XVI z okazji 95. urodzin, które papież senior obchodził 16 kwietnia br.
"Mam nadzieję, że takie głębsze, nie sensacyjne i powierzchowne, podejście, pomoże odpowiednio ocenić całą sprawę i zrozumieć działanie Jana Pawła II bez uproszczonych wniosków i ferowania szybkich wyroków" - mówi rozmowie z KAI Paulina Guzik, reżyserka i scenarzystka filmu „Szklany Dom – odpowiedź Jana Pawła II na kryzys wykorzystywania seksualnego w Kościele”. Premierowa emisja odbędzie się jutro, 18 maja, o godz. 21.00 w TVP1.
W ramach obchodów 130 rocznicy urodzin kard. Josyfa Slipyja na Ukrainie ukazuje się właśnie drukiem wielojęzyczne wydanie jego duchowego „Testamentu”. Ten greckokatolicki metropolita lwowski, aresztowany przez Sowietów w 1945 roku, spędził w łagrach łącznie 18 lat. Wśród ośmiu języków, czytelnicy znajdą także język polski.
Wojna na Ukrainie jest jak walka Dawida z Goliatem, a Bóg był po stronie młodzieńca, powiedział w wywiadzie dla gruzińskiego dziennika Azattyk, honorowy patriarcha Kościoła Prawosławnego Ukrainy Filaret. „Ukraina pokona Rosję, Bóg jest z Ukrainą, a nie z Rosją: On jest po stronie prawdy, a nie kłamstwa” – zaznaczył emerytowany duchowny.
„Bez Boga człowiek traci swój punkt odniesienia, swoją specyfikę i nienaruszalną godność” – podkreśla kard. Camillo Ruini pytany o przyczyny kryzysu wiary w społeczeństwach Zachodu. Bez wymieniania otwarcie decyzji niemieckiej drogi synodalnej przestrzega jednocześnie przed takimi działaniami krajowych konferencji episkopatu, które zagrażają jedności Kościoła.
„Prorokiem”, „autentycznym świadkiem Słowa Bożego”, „punktem odniesienia" dla Kościoła nie tylko w Mediolanie, ale i na całym świecie określił kard. Carla Maria Martiniego prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka przy okazji spotkania poświęconego prezentacji szóstego tomu jego dzieł zebranych, zatytułowanego „Stawać się bliźnim”, zorganizowanego w stolicy Lombardii.
Papież skierował przesłanie do uczestników V Światowej Konferencji na rzecz Wyeliminowania Pracy Dzieci, która odbywa się w Durbanie, w Republice Południowej Afryki. Franciszek zauważył, że tragedię tę pogłębiają skutki globalnego kryzysu zdrowotnego oraz szerzenie się skrajnego ubóstwa w wielu częściach świata. Ponadto migracje i kryzysy humanitarne skazują miliony młodych dziewcząt i chłopców na życie w ekonomicznym i kulturowym ubóstwie.
Organizacja charytatywna „Misericorie D’Italia” prowadzi szeroką działalność wspierającą ofiary wojny na Ukrainie. Jej członkowie wraz z wolontariuszami są obecni na granicy polsko-ukraińskiej w Korszowej. Zajmują się głównie ewakuacją osób niepełnosprawnych, którzy potrzebują natychmiastowej i specjalistycznej opieki. Narodowa Konfederacja „Misericorie D’Italia” zrzesza 700 konfraternii, do których należy w sumie 670 tys. członków.
Tegoroczne spotkanie na Jasnej Górze 22 maja będzie miało szczególny wymiar. Pod cudownym wizerunkiem Czarnej Madonny będą modlić się razem polskie kobiety, a z ich zaproszenia kobiety ukraińskie, które w wyniku rosyjskiej agresji musiały uciekać ze swoich domów.
Delegacja biskupów Polski, na czele z przewodniczącym Konferencji Episkopatu abp Stanisławem Gądeckim, pojedzie z wizytą na Ukrainę. Będzie to gest solidarności i wsparcia dla Ukrainy w czasie wojny obronnej przed niesprawiedliwą agresją Rosji.
"Pogodzenie troski o Ukraińców z wysiłkami na rzecz utrzymania otwartego kanału dialogu z Rosją" - tak Associated Press interpretuje motywy podróży watykańskiego odpowiednika ministra spraw zagranicznych na Ukrainę.
Senat Papieskiego Wydziału Teologicznego decyzję podjął w poniedziałkowe popołudnie (16 maja). Nowy rektor zastąpi na stanowisku odchodzącego po dwóch kadencjach ks. prof. Włodzimierza Wołyńca.
W poniedziałek, 16 maja, w domu generalnym Ojców Białych Misjonarzy Afryki w Rzymie, uroczyście rozpoczęła się 29-ta Kapituła zgromadzenia, które było prekursorem misji katolickich na kontynencie afrykańskim.