Tegoroczne spotkanie na Jasnej Górze 22 maja będzie miało szczególny wymiar. Pod cudownym wizerunkiem Czarnej Madonny będą modlić się razem polskie kobiety, a z ich zaproszenia kobiety ukraińskie, które w wyniku rosyjskiej agresji musiały uciekać ze swoich domów.
Zaplanowana na niedzielę 22 maja Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę będzie szansą na ukazanie rosnącej aktywności i wciąż tworzących się struktur duszpasterstwa kobiet w Polsce. Jego celem jest umocnienie tożsamości kobiet oraz ukazywanie ich misji i roli w Kościele. Inicjatywy duszpasterskie skierowane są do pań różnego stanu i wieku: kobiet zamężnych i młodych mam, singielek, wdów czy kobiet biznesu.
Modlitwa kobiet polskich i ukraińskich
Po dwóch latach przerwy na Jasną Górę powrócą z ogólnopolską pielgrzymką przedstawicielki płci pięknej. Tegoroczne spotkanie u Matki Bożej Jasnogórskiej będzie jednak miało szczególny wymiar. Jego hasłem są słowa "Pielgrzymka kobiet miłujących pokój". Do Częstochowy udadzą się nie tylko Polki, ale i z ich zaproszenia kobiety ukraińskie, żony i matki, które w wyniku rosyjskiej agresji na naszego wschodniego sąsiada musiały wraz z dziećmi i uciekać ze swoich domów, z niewielkim dobytkiem, niepewne przyszłości swojej i często zostawionych w środku wojny ojców, synów, braci, mężów.
Anna Kałuża z Krajowej Rady Duszpasterstwa Kobiet podkreśla, że wojna za wschodnią granicą Polski przyniosła nowy kontekst potrzeby modlitewnej. - Wspieram inicjatywę, aby polskie kobiety przyjechały na Jasną Górę także z kobietami, które są z Ukrainy, a które uciekły przed tą straszną wojną - dodała przedstawicielka Krajowej Rady Duszpasterstwa Kobiet.
Dzień pielgrzymki, 22 maja, to także liturgiczne wspomnienie św. Rity, dlatego na Jasną Górę z relikwiami świętej przyjadą m.in. siostry augustianki z Krakowa. - Rita to postać bardzo ciekawa. Reprezentowała w swoim życiu chyba wszystkie stany kobiety: była żoną, matką, potem została siostrą zakonną. Możemy się zatem odnaleźć w jej historii. Atrybutem św. Rity jest róża, powstał zatem pomysł, aby poprosić każdą kobietę o zabranie na pielgrzymkę róży, które zostaną poświęcone i zabrane do domów - poinformowała Anna Kałuża.
Na program pielgrzymki, która rozpocznie się w niedzielę 22 maja o godz. 12.00, złożą się najpierw dwie konferencje wprowadzające, które wygłoszą s. Anna Maria Pudełko AP, apostolinka, psychopedagog powołania oraz Magdalena Kleczyńska, mama trójki dzieci, pedagog i doradca rodzinny, promotorka Ruchu Czystych Serc i Ruchu Czystych Serc Małżeństw. Miejscem spotkania będzie Sala o. Augustyna Kordeckiego.
O godz. 14.00 Mszy św. dla uczestników pielgrzymki (Kaplica Cudownego Obrazu) przewodniczyć będzie bp Wiesław Szlachetka, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Kobiet. Na zakończenie o godz. 16.00 na błoniach przed Jasną Górą odmówiony zostanie różaniec, który wspólnie w intencji pokoju poprowadzą polskie i ukraińskie kobiety.
Każda kobieta zaproszona
O. Paweł Drobot CSsR, duszpasterz kobiet archidiecezji warszawskiej, krajowy duszpasterz wspólnoty „Dzielne Niewiasty” podkreśla, że do udziału w zbliżającej się pielgrzymce zaproszona jest każda kobieta: wierząca, poszukująca a nawet niewierząca lub uważająca się za oddaloną od Kościoła. - Wierzymy bowiem, że pragnienie pokoju jest bliskie każdej kobiecie, każdy z nas go poszukuje - dodaje redemptorysta.
Uciekające przed okropieństwem wojny kobiety ukraińskie zamieszkały w domach wielu polskich kobiet. Choć dzieliło je na pozór dużo: język, wyznanie, nieco inna kultura, to jednak znalazły porozumienie. - Nasze zaproszenie jest w tym samym kluczu. Zwracamy się do Polek: zaproście na pielgrzymkę znajomą kobietę, która być może mieszka teraz w waszym domu, i jeśli się zgodzi, przywieźcie je do Częstochowy. Tam każda z nich znajdzie dla siebie miejsce, czy to są kobiety rzymskokatolickie, grekokatolickie czy prawosławne. Pokój łączy wszystkich - powtarza duszpasterz.
Nie mamy w pełni świadomości, jak bardzo dużo to znaczy dla tych kobiet. Mam z nimi kontakt i gdy wspominam im, że się za nie modlimy, a jest wiele - inicjatyw modlitewnych, to one reagują z wielką wdzięcznością i łzami w oczach. Nie chcemy tu nikogo nawracać na inną wiarę, ale pokazać, że we wspólnocie kobiecej jest siła. A modlitwa na Jasnej Górze, u Królowej Pokoju, ma ogromną moc i historycznie Polacy wyprosili tam wiele cudów zwłaszcza, jeśli chodzi o różne konflikty - mówi KAI Anna Kałuża.
"Strzec godności kobiety"
Powołanie duszpasterstwa kobiet w Polsce powojennej było jednym z owoców Jasnogórskich Ślubów Narodu złożonych 26 sierpnia 1956 r. Przyrzeczono wówczas Matce Bożej m.in. „strzec godności kobiety”. Stało się to zadaniem szczególnej wagi wobec nasilającej się propagandy komunistycznej i działań reżimu, próbujących odebrać kobietom ich chrześcijańską tożsamość. Prymas Stefan Wyszyński wezwał kobiety do krucjaty w obronie ducha narodu.
W 1995 r. w związku ze zmianą struktury Konferencji Episkopatu Polski i dostosowaniem tej struktury do dykasterii Stolicy Apostolskiej, przestała istnieć m.in. Podkomisja ds. Duszpasterstwa Kobiet.
Na zebraniu plenarnym KEP w Wieliczce-Krakowie 23 czerwca 2013 r. podjęto decyzję, aby na nowo została powołana Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet. Wśród jej celów wskazano m.in. monitorowanie sytuacji kobiet w Polsce, upominanie się o słuszne prawa kobiet przysługujące im z racji wypełniania ich misji, wysuwanie inicjatyw dotyczących edukacji i formacji kobiet na różnych etapach życia i pełniących różne role społeczne i zawodowe, a także wspieranie realizacji wynikających stąd działań.
Zbliżająca się pielgrzymka będzie szansą na ukazanie rosnącej aktywności i wciąż tworzących się struktur duszpasterstwa kobiet w Kościele w Polsce. Duszpasterstwa te funkcjonują w co najmniej kilkunastu diecezjach i wciąż powstają nowe.
Duszpasterstwo kobiet składa się z jednej strony ze struktury hierarchicznej, na czele której stoi delegat KEP ds. duszpasterstwa kobiet jest bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej. W diecezjach powoływani są duszpasterze kobiet, których zadaniem jest animowanie, motywowanie i jednoczenie środowisk duszpasterskich kobiet na swoim terenie. Z drugiej strony na duszpasterstwo składają się działania oddolne.
Inicjatyw skierowanych do kobiet o różnym powołaniu i aktywności, jest w całej Polsce bardzo dużo. Rekolekcje, spotkania modlitewne i formacyjne, pielgrzymki, dni skupienia, wykłady i konferencje inicjowane przez duszpasterstwa zaadresowane są do mam, babć, żon, narzeczonych, singielek, wdów, kobiet biznesu i wielu innych. Ich koordynacją zajmuje się Krajowa Rada Duszpasterstwa Kobiet.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Jałmużnik Papieski pojechał z pomocą na Ukrainę dziewiąty raz od wybuchu wojny.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.