Lekarz, który uczestniczył w ratowaniu życia i zdrowia Jana Pawła II po zamachu, zmarł 2 grudnia w wieku 92 lat.
W dniu 3 grudnia, w święto św. Franciszka Ksawerego – jezuity, wielkiego misjonarza Azji Wschodniej i patrona misji – w całym Wietnamie święcenia kapłańskie przyjęło 38 miejscowych diakonów. Nawiązując do daty tych wydarzeń biskupi podkreślali w swych przemówieniach, iż neoprezbiterzy, podobnie jak ich starsi koledzy, winni się stawać misjonarzami, czerpiąc natchnienie od tego świętego.
W obliczu coraz trudniejszej sytuacji, w której znajdują się migranci w meksykańskim stanie Chiapas, biskupi tego kraju zaapelowali do rządzących o wywiązanie się z obietnic złożonych migrantom, którzy przebywają w trudnych warunkach. Władze przyspieszyły transfer tysięcy osób do innych regionów kraju, aby przygotować miejsce dla osób ubiegających się o azyl, odesłanych do Meksyku ze Stanów Zjednoczonych.
Prawdziwa władza to służba, zwłaszcza najsłabszym, do której powołani są rządzący i prawodawcy, ale także wy prawnicy i prawoznawcy, ponieważ zdobycze waszych przemyśleń mogą im pomóc w lepszym wypełnianiu ich funkcji – powiedział kard. Pietro Parolin w wideoprzesłaniu do uczestników 70. Kongresu Naukowego Unii Prawników Katolickich we Włoszech.
W rozmowie ze stacją telewizyjną Telepace, kard. Matteo Zuppi podzielił się swoją refleksją po podróży Franciszka na Cypr i do Grecji. „Papieskie nauczanie wcale nie jest zafiksowane na migrantach, lecz raczej skupione na miłości bliźniego, wychodzeniu naprzeciw z pomocą potrzebującym” - uważa arcybiskup Bolonii.
„Maryja Niepokalana jest najwspanialszym dziełem sztuki samego Boga poprzez swoją pokorę, oddanie oraz przejrzystość wobec Niego” – powiedział Papież w przesłaniu z okazji instalacji gwiazdy na wieży Matki Bożej w bazylice Sagrada Familia w Barcelonie.
Obchody trwają już od 1 grudnia. Dziś wieczór tzw. Święto Przybycia, z rozpaleniem ognia i świec w domach, a jutro - zamknięcie Roku Jubileuszowego z udziałem kard. Pietro Parolina. Uroczystości można śledzić m.in. w internecie.
Nie ma żadnych narzędzi prawnych, żeby kogokolwiek weryfikować, czy ma paszport covidowy lub jakieś inne zaświadczenie potwierdzające wykonany test - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak, odnosząc się do mających obowiązywać od 15 grudnia nowych obostrzeń epidemicznych.
Kościelna władza karania jest w sposób naturalny wpisana w posługę pasterską tych, którzy są przełożonymi w Kościele – mówi w kontekście obowiązujących od środy, a dokonanych przez Stolicę Apostolską zmian w kościelnym prawie o. dr hab. Dariusz Borek, prof. ucz., dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Europa ma historię, której nie chce pamiętać. Pojawiają się pomysły, aby unikać pojęcia Boże Narodzenie, co oznacza wyrzekanie się chrześcijańskiej historii Europy - powiedział w Łodzi tamtejszy metropolita abp Grzegorz Ryś podczas konferencji historycznej.
Sąd Najwyższy uchylił postanowienie o umorzeniu z powodu przedawnienia postępowania karnego wobec oskarżonych o tzw. prowokację na Chłodnej, czyli podrzucenia w 1983 r. przez SB do mieszkania ks. Jerzego Popiełuszki materiałów obciążających go. Kwestią tą ma zająć się raz jeszcze Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Emerytowany arcybiskup Paryża, Michel Aupetit upoważnił adwokata Jeana Reinhardta do zbadania wszelkich stosownych postępowań sądowych wobec redakcji "Paris Match" – poinformowano wczoraj wieczorem w Paryżu.
Wielka gwiazda rozbłysła po raz pierwszy na wieży Matki Bożej bazyliki Świętej Rodziny (Sagrada Familia) w Barcelonie.
Kolejna niespodzianka Franciszka. Odwiedził rzymski dom Wspólnoty Cenacolo.
O ewangelizacji pokolenia TikToka, nawróceniu przez filozofię i jedynym celu wartym poświęcenia życia mówi bp Stefan Oster SDB.
Nie chciej wiedzieć tyle, co Pan Bóg. Nie tylko dlatego, że to niemożliwe. Raczej dlatego, że to kompletnie nieprzydatne, choć człowiekowi od zawsze wydaje się inaczej.